Uskaltaako päiväkotiin jättää paljon varavaatteita, haalarin yms vai hjä
Kommentit (4)
Jos ei uskalla niin jo menee hankalaksi lapsen tarha elämä.Kaikkeahan saa kaupasta ostettua lisää jos jostain syystä katoaa.tavaraahan se vaan on.
kannattaa miettiä kuinka paljon lapsi tarvitsee varavaatetta, eikä tuoda sitä vaan mielin määrin. Lokero on äkkiä ihan täynnä ja sekaisin ja siinä ne vaatteet saattavat sitten helposti tipahtaa kaverin lokeroon. tuo vaikka aina tarpeen vaatiessa sitten lisää.
Jotkut lapset eivät juuri tarvitse varavaatetta, mutta lokero on täynnä. Siellä ne sitten pölyttyvät ja tayttävät turhaan lokeron.
Jos lapsi on oppimassa kuivaksi kannattaa kyllä tuoda toinen ulkopuku tai -housut varmuudeksi.
Niillä on kuivauskaappi. Kuravaatteet voi säilyttää tarhassa ja kumpparit. Meillä on reppu jatkuvasti tarhassa jos puhtaat vaihtovaatteet, vara lapaset, villasukat ja jne. Yhdet kumpparit on kadonneet, ei muuta.
joo siis uskaltaako jättää kalliita ulkovaatteita, ei mitään sekunda varavaatekertaa, vaan kelin mukaan puettavaksi vaatetta?
Onko harvinaista jos jotain varastetaan vai yleistä?