Kumpi on parempi tapa säästää esimerkiksi ruokakuluissa
Se, että ostaa aina vain tarvittavat tavarat halvimmalla hinnalla mitä saa, vai
Se että ostaa tarjouksista säästöön isompia eriä ja käyttää niitä pikkuhiljaa pois?
Kommentit (13)
Silloin kannattaa ostaa kun halvalla saa.
Mallia voi hakea niiltä säästöbudjetilla eläviltä, joilla on jokin intohimo ylitse ruuan, osaavat syödä halvalla.
Ei ne tarjoukset ole ikinä niin hyviä että kannattaisi hamstrata.
No daa, jos elää köyhyydessä niin ei ole käytettävissä sitä rahaa, että voisi tarttua noihin tarjouksiin.
Köyhyydessä elävä voi joutua tinkimään ruoan lisäksi esim saippuasta, dödöstä, hammastahnasta, kuukautissiteistä, vessapaperista.
Riippuu täysin hinnoista. ei tuosta voi sanoa suoraan kumpi on järkevämpää. pitäisi tietää myös ne hinnat.
Yleensä vain jos ostaa isoja määriä niin kulutus ja myös hävikki lisääntyvät..
Vierailija kirjoitti:
No daa, jos elää köyhyydessä niin ei ole käytettävissä sitä rahaa, että voisi tarttua noihin tarjouksiin.
Köyhyydessä elävä voi joutua tinkimään ruoan lisäksi esim saippuasta, dödöstä, hammastahnasta, kuukautissiteistä, vessapaperista.
Ei voi. Sosiaaliturva takaa sen että jos on tolkun rahan käyttäjä niin rahat riittää kaikkiin noihin.
Köyhällä ei myöskään ole sitä pakastinta että voisi lappuruokia hamstrata.
Juu ei ole tällä köyhällä pakastinta ollut koskaan täällä yksiössä.
Mulla on jääkaappi ja kaapit yleensä aivan tyhjät. Sen mitä päivittäin löydän halvalla, yleensä punalappuisena, käytän heti. Käyn joka päivä 2-3 kaupassa kävellen.
Jos ruokabudjetissa on varaa ja kotona on asianmukaisia tiloja säilyttää, niin silloin tarjouksista ostaminen on kannattavaa. Tosin silloinkin pitää olla tarkkana, että "tarjous" on oikeasti edullinen, eikä vaan joku nimellinen. Ja se kotivara pitää olla jatkuvassa kierrossa, ei säilytyksessä jossain sängyn alla. Eikä tällöinkään kannata ostaa mitään muuta kuin niitä aineksia, joita käytetään.
Jos taas rahaa on niukasti, ei ole vara kerryttää kerralla mittavaa kotivaraa, niin silloin on järkevä ostaa mahdollisimman halvalla ja pääosin vain sitä, mitä juuri sillä hetkellä tarvitsee. Tässäkin tilanteessa tulisi kuitenkin pyrkiä siihen, että saisi hitaasti kerrytettyä jonkinlaisen kotivaran (pari ylimääräistä pastapussia, pari tölkkiä tomaattimurskaa, lihaliemikuutiopaketin, sokeria, suolaa, mausteita, säilykkeitä).
Itse ostan tarjouksesta enemmän koska pystyn, toki tuotteita jotka varmasti säilyvät tarpeeksi kauan enkä koskaan sellaista mitä meillä ei muuten käytetä.
Kaupan sovellukseen tallentuu kuitit ja sieltä voi hakea tuotteiden hintoja ja katsoa vaikka mikä jonkun tuotteen halvin hinta on ollut. Ostin esim Lidlin siteitä kasan kun hinta halpeni siihen 0,93€ mitä se parin vuoden aikana on halvimmillaan ollut. Nyt ne maksaa jotain 1,25€ mutta pärjään hamstratuilla monta kuukautta.
Itse en enää periaatteesta osta kuin tasan sen, mitä tarvitsen sillä hetkellä. En halua enää kuluttaa yhtään enempää kuin on pakko juuri sillä hetkellä.
Vierailija kirjoitti:
Köyhällä ei myöskään ole sitä pakastinta että voisi lappuruokia hamstrata.
Mutta onneksi aikaa on hakea joka ilta tuoreet lappulihat ilta-alesta hyvissä ajoin ennen mummoja.
No vähemmän rahaa lyhyellä tähtäimellä kuluu tuohon että ostaa vain sen mitä sillä kertaa tarvitsee, pitkällä tähtäimellä edullisempaa on ostaa tarjouksesta enemmän ja käyttää ne pois pikkuhiljaa.
Mutta vaarana jälkimmäisessä on se, ettei tulekaan käyttäneeksi kaikkea, ennen kuin menevät vanhaksi.