Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

reimatec- haalari, millainen haalari n. 4-vuotiaalle lapselle?

28.12.2006 |

Ajattelin ostaa nyt alesta ensi vuodeksi lapselle toppahaalarin. Kävin reiman- kotisivuilla. Toppahaalareita oli monenlaista: reimateciä, reimatec+, peuharia, rumpukuivattavaa haalaria. Millaisen toppahaalarin ostaisitte n. 4-vuotiaalle tytölle?



Meillä ei ole koskaan ollut Reiman haalaria käytössä, siksi olen vähän äimänä. Ensi talveksi on varattu kakkospuvuksi Rasavilin Rico-haalari, kokoa 105 cm. Löytyykö reiman haalareista sellaista, jossa on conduraa? Minkä kokoinen reimatec- kannattaisi hankkia?



Tytöllämme on nyt tänä talvena käytössä Travallen Remu- haalari, kokoa 98 cm, on nyt sopiva.

Kommentit (1)

1/1 |
28.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

4v-pojallani on Reimatec+-haalari, jossa on corduraa alaosa. Hän taitaa harrastaa polvilla liukumista, tavallinen reimatecin kangas kului hänellä jo viime talvena huonoksi. Cordura on kestänyt hyvin, tosin käyttö ei ole näin lämpimänä syksynä ollut kovaa.



Asumme Etelä-Suomessa, jossa on märkää mutta ei juuri lunta. Siksi olen aina ostanut reimatecia tai +:a, säästyy sadevaatteiden kanssa sähläämiseltä. Peuhari ei taida olla vedenpitävä, vaan ennemmin kestävä ja lämmin haalari.



Nykyinen haalari on myös rumpukuivattava, mielestäni siitä ei ole juurikaan hyötyä. Haalari kuivuu kuitenkin nopeasti. Tai saisiko sen laittaa kuivauskaappiiin? Siinä tapauksessa tietty hyvä.



Koosta vielä. Reima on tosi reilu, 110cm pojalleni 110cm haalari on sopiva mutta reilu. Kannattaa vielä tarkistaa koko.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla