Mikä tälläistä ihmistä vaivaa? joku neuroosi?
Lähisuvussani henkilö, joka esim vatvoo ikivanhoja turhia asioita. Kuinka syntymäpäivillään vuonna 1994 valmistamansa kakku oli mukamas huonoa, pieni kohta pölyä oli jäänyt pöydän kulmaan. Vieläkin kulkee saman pöydän vierestä tutkien näkyykö siinä pölyä, jos siitä kulkee ja vieressä istuu. (viikottain noita miettii) Ylianalysoi ihan jokaista sanomaansa ja kuulemaansa asiaa, jos puhuu vieraamman ihmisen kanssa. Miettii usein jäikö joku vitamiini eilen ottamatta ja mitä hirveää siitä nyt seuraa. Kärsii noiden asioiden vuoksi vaikeasta unettomuudesta. Joku neuroosi ja mikä? Tosi raskasta kun vatvoo läheisille tuollasia.
Kommentit (12)
Tulee mieleen joku äärimmäinen epävarmuus.
Vierailija kirjoitti:
Alkava muistisairaus?
On ikäisekseen hyvä muisti ja ollut tuollasta jo nuorempana, paljon perfektionismia, tosin iän myötä hieman pahentunut.
Vanhenemisen myötä sosiaaliset kontaktit vähenevät ja ns. piirit pienenevät niin jäljelle jää vain aikaa miettiä päivästä toiseen niitä samoja (vanhojakin) asioita.
Googleta persoonallisuushäiriöt. Voisi olla esimerkiksi vaativa persoonallisuushäiriö.
Ei tällaisten anekdoottien perusteella oikeasti voi edes lääkäri tehdä mitään diagnoosia potilasta tapaamatta. Mutta kyllähän tuo voi olla esimerkiksi pakko-oireinen häiriö. Voi olla jotain ihan muutakin. Tai voi olla, että ei ole mitään diagnosoitavaa sairautta.
Vierailija kirjoitti:
Pakko-oireinen häiriö
Tätä vahvasti veikkaan ja vaativa persoonallisuus.
Kyllähän tuo pakko-oireiselta kuulostaa.
Onko jotain traumataustaa? Voi olla myös neuroepätyypillinen.
On joutunut varmaan elämään melkoisessa kärsimyksessä koko elämänsä
Häpeällä kasvatettu terve suomalainen
Liian vähän tekemistä. Suosittele kasvimaan pitoa ja vie hänet jonnekin kauas välillä, ettei höperry.
Jospa hän ei keksi mitään puhuttavaa kanssasi? Ette ole tosi ystäviä keskenään. Voitte olla etääntyneet toisistanne?
Alkava muistisairaus?