Ammatti joka työllistäisi tämän tapaiselle henkilölle?
Olen lahjakas kuvataiteellisesti mutta tiedän ettei nämä alat työllistä. En ole kunnianhimoinen enkä asiakaspalveluhenkinen. Käsistäni olen taitava, näppärä, ja harrastankin kotona esim maalausta,piirtämistä, korujen tekoa, yms. Silti yrittäjäksi minusta ei ole. Olen erittäin herkkä, tunteellinen ja stresaannun pienistä.
Kommentit (9)
Täysin stressitöntä alaa ei kai nykypäivänä enää olekaan. Joku leipuri-kondiittorihan voi perustaa oman firman ja tehdä siellä töitä omaan tahtiin. Toki yrittäjyys on stressaavaa mutta pitkällä juoksulla saattaa olla rennompaa olla oma herransa.
Vierailija kirjoitti:
Kuvataiteen tai käsityön opettaja[/quote
Ei käy, olen liian ujo ja hiljainen hissukka.. Sana menee solmuun
Opettamaan käsitöitä tai kuvataiteita johonkin stressittömään laitokseen esim. kansalaisopisto tms. Voi kyllä olla tunkua. Voisitko saada tulosi monesta eri lähteestä?
Tee 50-50 jotain perus liukuhihna-duunarihommaa ja taiteilua freelancerina
Kuvataideopettaja aikuispuolella. Mikäli siis lapset saavat aikaan stressireaktion.
Laita someen kuvia omista töistä ja katso mitä irtoaa. Siis jos et saa työttömyystukea, silloin toi voi johtaa ongelmiin.
Askarteluohjaaja.