Käytkö terapeutilla omalla kustannuksella?
Niin, terapiaan omalla kustannuksella? Miten olette järjestäneet rahoituksen, saako tuollaiseen lainaa? Nuo hinnat on aivan järkyttäviä nykyisin. Toki kaiken hinta on noussut, mutta yllätyin silti; 105e/45min.
Kävin nuorena terapiassa Kelan kustantamana, maksoin siitä itse muutaman kympin kuussa. Silloin terapeutin tuntihinta oli 70-70e. Terapian avulla valmistuin, sain töitä, perustin perheen, jne. Nyt on taas vanha mt-ongelma nostanut päätään. Tai oikeastaan jo päällä. Työterveydestä kysyin, mutta ei kuulu heille, kun ei vaikuta työntekoon. Julkinen puoli on aivan tukossa ja hävettääkin vähän mennä tukkimaan sitä lisää. Mietin myös, että nopea apu estäisi tilanteen pahenemisen.
Tietysti olen omaa talouttani pohtinyt, että mistä voisi vielä nipistää. Mieskään ei mikään rikas ole, on tietty lupautunut auttamaan sen verran kuin voi.
Kommentit (3)
Olen käynyt. Ja ihan itse maksoin aikuiskoulutustuestani.
Jos on tuon nuoruudessa hoidetun häiriön uusiutumisesta kyse, voit olla oikeutettu uuteen Kela-terapiaan. Sen perusteena ei tarvitse olla työkyvytön. Jos työterveys ei lähetä, voit mennä yksityissektorin psykiatrille arvioon tämän suhteen.
En käy koska ei ole varaa, ja kelan tukemaan en pääse. Näin ollen lainaan kirjastosta psykologia kirjoja ja luen niitä ja yritän itse terapoida itseni.