Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsi on alkanut sanoa häiriköivälle luokkakaverille, että lopettaisi yms

Vierailija
26.09.2023 |

Ja nyt meillä on wilmassa lisääntyvissä määrin merkintöjä siitä. Eli tavallinen, suhteellisen rauhallinen ja normaali tyttö on alkanut sanoa yhdelle todella vilkkaalle ja "oudolle" luokkakaverille, että lopettaisi säheltämisen, olisi hiljaa että hän kuulee opettajaa ja pyytänyt tätä lopettamaan tuijottamisen (häiritsevää).

Mitä tässä tilanteessa voi tehdä? Miksi meidän lapsi on nyt nostettu tikun nokkaan? Onko teillä muilla samanlaisia kokemuksia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harvoin sekopäät pelkkää puhetta uskoo

Vierailija
2/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis millaisia merkintöjä Wilmassa on asiasta? Sanatarkasti?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettajan näkemys näistä tytön "sanomisista" on ilmeisesti toinen, jos kerran wilmaan tulee merkintöjä.

Täytyy muistaa, että opettaja on todistamassa näitä tilanteita, ap ei.

Vierailija
4/4 |
26.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyytäisin opettajaa keskustelemaan kasvokkain asiasta. Wilman kautta menee aikaa kirjoittaa. Helpompi jutella asiat halki. Kai ne opet vielä uskaltaa vanhempia tavata ja keskustella järkevästi asian molemmat puolet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan