Autonvuokraus suomessa automaatti vai manuaali?
Useissa autovuokraamoissa automalleissa on usein sama auto manuaalisena ja automaattisena. Automaattisen listahinta on aina hieman kalliimpi.
Osaako joku sanoa onko tuo puhdasta asiakkaan rahastusta? Viimeisen kahden vuokrauksen tapauksessa auton piti listauksen mukaan olla manuaali vaiheistolla mutta se olikin automaatti.
Kannattaako siis maksaa ylihintaa tuosta, että varaa automaatin vai varata vain manuaali ja luottaa siihen, että auto on automaattivaihteinen kuitenkin?
Manuaalivaihteisia ei taideta enää edes juuri myydä uusina autoina.
Kommentit (2)
Mä yleensä merkkaan lisätietokenttään tai sanon puhelimessa autoa varatessani, että haluan manuaalin, sitä huolimatta nykyään 80%:ia vuokra-autoista ainakin tuossa käyämässäni koko/hintaluokassa on ollut automaatteja.
Eli varmaan valtaosa noista tarjolla olevista taitaa nykyisellään olla automaatteja, mutta toki voit saada manuaalinkin, jos varauksessa et ole sitä poissulkenut.
Minä ajan sujuvasti molemmilla, joten valitsen halvemman enkä välitä kumpi tulee.