Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten jaatte ruokakulut

Lapset syö paljon
13.09.2023 |

Miehen kanssa olematta liian hölmö oman etunne suhteen ja olematta liian itsekäs. No neuvoja kehiin? Vaikuttaako ruokalulujenne jakoon mistä rahat peräisin esim. jos vaimo saa ansiosidonnaista pitääkö hönen maksaa enemmän, koska ei käy töissä?
Vahditteko ostoksia tyyliin se joka syö kalliimmin pistää pottiin enemmän?
Miten on? Sinkut ja lapsettomat älkää vastatko.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on yhteinen tili, jonne tulee molempien tulot, ja sieltä maksetaan kaikki. Ei siis eritellä tuloja ja menoja. 

Toimii silloin, kun kummallekaan osapuolelle raha ei ole niin pilkuntärkeää. Kumpikaan ei pahansuopaisesti kyttää mitähän se toinen on nyt ostanut. Kommentoitua kyllä nyt joskus tulee, aina ei heti ymmärretä mikä juttu on toiselle niin tärkeää. :D Mutta molemmilla riittävästi järki päässä, niin että ei huolta rahankäytöstä oikeasti. 

Vierailija
2/3 |
13.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avioliitossa ollessamme ruokakulut jaettiin jotakuinkin niin, että minä maksoin ne. Tosin mies maksoi sitten muuta, esim. sähkölaskut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.09.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se maksaa jolla on rahaa. Meillä on ollut leipä aika tiukassa viime vuosina. Tässä on korostunut se että ollaan yhtä perhettä ja selvitään kun huolehditaan toisistamme.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kaksi