Milloin näit viimeksi DIA-esityksen?
Aikoinaan oli tosiaan olemassa dia-kuvia, dia-projektoreita. Siis jos sinulla oli valokuvia tms jotka tahdoit näyttää seinällä suurikokoisina niin että suuri yleisö ne näkisi... niin saatoit muuntaa ne valokuvat dia-kuviksi jotka sitten pistit dia-projektoriin ja se projektori näytti ne kuvat seinällä suurikokoisina. Selvä. Aikoinaan teknologia oli omituisen vanhanaikaista, todella kömpelöä, jopas oli kuvien näyttäminen suurelle yleisölle hankalaa.
Mutta nykyään ei tuollaiselle ole enää mitään tarvetta. Koska nykyään on olemassa videotykkejä. Jos sinulla on valokuvia tms niin sinulla varmaankin on ne kuvat tietokoneellasi. Joten sinun vain tarvitsee kytkeä tietokoneeseen videotykki jotta saat kuvat suurikokoisina seinälle. Sinun ei todellakaan tarvitse alkaa muuttamaan niitä kuvia johonkin muuhun muotoon, ei tarvitse tehdä niistä jotain ihmeen dia-kuvia tms. Kuka hullu niin enää ikinä tekisi? Miksi ihmeessä? Häh? Mihin jotain ihmeen dia-kuvia enää ikinä tarvitaan?
Muistaakseni viimeisin kerta kun itse näin dia-esityksen: vuonna 2008 Saksassa. Siellä jotkin saksalaiset kristityt kaverini olivat käyneet "pyhiinvaellusmatkalla" Israelissa. Matkastaan he olivat ottaneet valokuvia. Ja niitä valokuvia he tahtoivat näyttää kaikille muillekin, ihan kaikille. Niinpä he kutsuivat luokseen sankoin joukoin tuttaviaan näyttääkseen niitä valokuvia. Jostain kumman syystä he käyttivät dia-esitystä. Jostain kumman syystä he eivät käyttäneet videotykkiä, vaikka vuonna 2008 videotykkejä oli Euroopassa käytössä jo ihan sikapaljon. Outoja saksalaisia kavereita.
Kommentit (8)
Tuskin enää 80-luvun jälkeen, mutta en mie vanno.
Dia-kuvista en tiedä että onko niitä enää missään käytössä. Mutta muuta vastaavaa älyttömän vanhanaikaista IT-teknologiaa käytetään yhä. Esim amerikkalaisten ydinaseet. Niitä jos joskus käytetään niin niitä käytetään ikiaikaisen vanhoilla tietokoneilla. Ja ne tietokoneet käyttävät ikiaikaisen vanhoja diskettejä. Eivät siis edes sellasia "tavallisia diskettejä" tai sellasia "kovia korppuja", vaan niitä kaikista vanhimpia "pehmeitä suuria lerppuja". Uskomatonta. Jossain on vieläkin käytössä lerppuja. Ne olivat tosiaan se vanhin ja huonoin diskettien muoto. Tässä video joka kertoo lisää tuosta amerikkalaisten ydinaseiden käyttämisen käsittämättömän vanhasta IT-teknologiasta:
Ammattikoulussa 2000-luvun alussa. Yksi opettaja esitteli lomakuviaan kun kevään viimeisellä tunnilla ei ollut enää ohjelmaan kuuluvia käsiteltäviä asioita jäljellä.
2000 ehkäpä. Ysärin loppu saattaa olla myös.
Vanhasta tekniikasta tuli mieleen että myös metallialalla aika laajasti ainakin muutama vuosi sitten operoitiin laitteita win xp:n ja vanhempienkin winukoiden kans.
Viime talvena oli Jyväskylän winterlightsissa jonkinlainen diateos. Muuten ysärin puolella ala-asteella.
10 vuoden sisällä olen viimeksi nähnyt diakuvia. Kyseessä 70-luvun lapsuudenperheen kuvat, jotka ovat vain siinä muodossa. Mukavan nostalgista katsella niitä edes sen kerran vuosikymmenessä.
Koulussa vuonna 2009.