Onko teillä sellainen ahdistava pelko jos olette kaupungilla niin ette halua olla selin kun
Pelottaa että joku lyö päähän yhtäkkiä tai käy käsiksi? Ahdistaa tosi paljon ihmiset ja en halua enään olla selin kehenkään päin.
Kommentit (16)
No eipä juurikaan ole. Kerran olin tässä kaupunkipusikossa lenkilläni ja joku huumeriippuvainen liikkui kangasmaastossa äänettömästi taakseni ja puhui puhelimeen vaikkei ollut puhelinta eikä mitään kuulokkeita tai vastaavaa eli harhoissaan oli.
Sinne pusikkoon ei kukaan näe ja tuskin kuulekaan joten silloin vähän hätkähdin.
Vierailija kirjoitti:
Uuden hallituksen myötä on!
Syy ollakin ja kohta tapahtuu pahat asiat oikeeasti.
En kun oon just ite se lyöjä kohta 😡
On kyllä ja Turussa mäkin asun. Sillä erotuksella etten pelkää "muita etnisyyksiä" vaan psykiatrista ja täysin nurkkaan ajettuja ihmisiä joilla ei ole enää mitään hävittävää. Aina vähän levoton olo kun keskustassa liikun.
Ainakin kannattaa sata kertaa katsoa olkansa yli, kun liikkuu suojatiellä tai jalkakäytävällä, koska tapana on, että joku tulee maksimivauhtia ja yllättäen fillarilla tai potkukaudalla selän takaa jarruttamatta päälle. Kannattaa tosiaan olla silmät selässä, tämä on ihan aiheellinen pelko. Välillä fillaristi ohittaa niin läheltä, että ilmavirran imussa meinaa vaatteet lähteä päältä. Tuokaan tapa ei vaadi kuin yhden virheliikkeen, niin molemmille käy huonosti.
En pelkää kun minä olen se hullu mitä kannattaisi pelätä jos on yhtään fiksu.
Pelkään skuutteja ja sähköpyöriä. Helsingissä pyöräteitä on vedetty joka paikkaan. Jalankulkijoille ei mitään suojaa. Vihreän kaupunkisuunnittelun kirous.
No ei ole. Paitsi metrossa vieläkin välillä nousee mieleen se kamala tapaus, kun tuntematon löi henkilöä yhtäkkiä kirveellä päähän.
On. Turun puukotuksen jälkeen pelko noussut sata kertaiseksi. Asun Turussa vielä kaiken lisäksi