Suomen Yrittäjät vaatii nyt yritystukia Orpon oikeistohallitukselta, velka nousuun !
Konkurssien määrä repesi synkästi Heti viesti Orpon hallitukselle.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/konkurssien-maara-repesi-synkasti-heti…
Tuoreet konkurssiluvut olivat heinäkuun luvuiksi korkeat ja korkeimmat sitten heinäkuun 1997. Suomen Yrittäjien pääekonomisti Juhana Brotherus toivoo hallitukselta tukitoimia. Synkkä tilanne tuli kiistatta yllätyksenä.
Tilastokeskus tarjosi maanantaiaamuna tuoreita madonlukuja suomalaisyritysten nykytilasta. Sen mukaan heinäkuussa pantiin vireille 224 konkurssia. Se on enemmän kuin yhtenäkään heinäkuuna koko 2000-luvulla.
Morjensta, nyt lähtee Suomen työttömiltä, köyhiltä ym. hiono-osaisilta viimeisetkin kun Orpon ja Purran oikeistohallitus alkaa tukea yrityksiä velkarahalla.
Kommentit (25)
Tätä sossutukea ja lisävelkaa vastaan Orpolla, Purralla, Henrikssonilla, Essayahilla tai oppositiosta huutelevalla Saarikolla ei ole mitään, lisää..lisää..lisää vaan!
Pianko ovat EK:n Jyri Häkämies, Etlan Aki Kangasharju ja Suomen Yrittäjien Mika Kuismanen puolustamassa sossutukemista ja lisävelanottoa 😂
Nyt löytyi sossutukemisen ja velanoton muoto jonka päälle oikeisto ei sylje ja rahaa löytyy aina.
Elämme Suomessa markkinataloudessa..ei kai taas sosialismia?
Kaksinaamaista menoa, työttömiltä pitäisi viedä p-askaiset alushousutkin jalasta mutta yrityksille pitäisi kaataa rahaa palkinnoksi hölmöilystä?!
Eikö se rahanjako yritysten omistajille ulkomaisiin veroparatiiseihin ole jo nähty, ettei se toimi.
Jospa tällä kertaa toimittaisiin toisin, ja jaettaisiin rahaa suoraan kansalaisille, luonnollisille henkilöille, eikä millekään yrityksille, jotka siirtävät veronmaksajien rahat vain ja ainoastaan ulkomaisten sijoittajien taskuihin veroparatiisimaiden pöytälaatikkofirmoihin, ettei vaan veroja tarvitsisi maksaa niistä yhtään!!
Yritystuet eivät hyödytä Suomea eikä suomalaisia millään tavalla!!
Yrittämiseen kuuluu riski, joten firmojen on annettava kaatua, mitäs läksivät ja tekivät huonoja päätöksiä!!!
Tappiot on sosialisoitava.
Eihän se yrittäjän vika ole jos ei pysty eikä osaa.
Vierailija kirjoitti:
Elämme Suomessa markkinataloudessa..ei kai taas sosialismia?
Nimenomaan, eikä verovelvollisilla ole velvollisuutta pitää yrityksiä pystyssä. Niiden tulee toimia markkinatalouden ehdoilla. Valtion tuet ovat poikestapauksiin tarkoitettuja tukia valtiontalouden tukemiseksi työllisyyden ylläpitämiseksi.
Nykyinen käsitys yritystuista on vääristynyt ja ne tulee vastikkeellistaa työpakkojen luomiseen tai säilyttämiseen konkreettisesti. Jollei ole selkeää näyttöä tuota ei ole myöskään perustetta yritystuelle.
Pitäisi periä takaisin aiheettomat koronatuet, tutkiikohan kukaan näitä ?
Kannattamatonta yritystoimintaa ei kannata tukea. Menee kankkulan kaivoon (omistajien taskuun) rahat eikä se auta tekohengittämään businesta jolle ei ole kaupallista tarvetta.
Yritystuki on paljon järkevämpää, koska sieltä sitä rahaa tulee jaettavaksi niille, jotka käyvät töissä ja niille, jotka tarvitsevat tukia.
Jos tulee suuri konkurssiaalto, niin kun työt loppuu, rahat loppuu ja velka alkaa olla tapissa, niin leikata pitää kaikilta.
Syömävelkaahan ei saisi ottaa, se oli marinin virhe. Investointia varten sen ottaminen on perusteltua.
Vierailija kirjoitti:
Yritystuki on paljon järkevämpää, koska sieltä sitä rahaa tulee jaettavaksi niille, jotka käyvät töissä ja niille, jotka tarvitsevat tukia.
Jos tulee suuri konkurssiaalto, niin kun työt loppuu, rahat loppuu ja velka alkaa olla tapissa, niin leikata pitää kaikilta.
Syömävelkaahan ei saisi ottaa, se oli marinin virhe. Investointia varten sen ottaminen on perusteltua.
Häkämies?
Vierailija kirjoitti:
Pitäisi periä takaisin aiheettomat koronatuet, tutkiikohan kukaan näitä ?
Siinä onkin perattavaa kun pöytälaatikkofirmoille joilla ei ollut toimintaa jaettiin satojatuhansia.
Yritystuet jaetaan heti osinkoina vuorineuvoksille. Talouttaan yritys paikkaa lomauttamalla ja irtisanomisilla. Hyvä orpo riikka, niin sitä pitää saatananlahtaripaskat.
Raha ei enää toimi, koska sitä ei käytetä enää sillä tavoin, kuin on tarkoitus. Se ei kierrä ja luo uutta, vaan kasaantuu vuoriksi joidenkin takapihoille kun taas muilla ei ole mitään. Tällaisesta järjestelmästä ei ole kenellekään hyötyä, se on vain matematiikan avulla alistamista tänä päivänä. Uusi järjestelmä keksittävä, joka pohjautuu johonkin muuhun.
Joo, lisää heti kiristyksiä köyhien tukiin, ja lopetetaan julkinen terveydenhuolto kokonaan, että saadaan yritystuet ja tunnin rata👍
Katos kun Persukat ja Sekoomus eivät vielä ole tajunneet, että jos haluamme pitää nykyisen elintason, meidän pitää elää velkarahalla, kuten muutkin länsimaat. Jos halutaan velattomaksi, niin sitten muutetaan Suomi kehitysmaaksi.
Vierailija kirjoitti:
Kannattamatonta yritystoimintaa ei kannata tukea. Menee kankkulan kaivoon (omistajien taskuun) rahat eikä se auta tekohengittämään businesta jolle ei ole kaupallista tarvetta.
Joo, mutta kun konkurssit johtuu siitä, että ihmisiä hirvittää talostilanne, eivätkä siksi esimerkiksi uskalla enää ostaa palveluita/tavaroita, niin se ei ole yrityksen syy. Siitä kärsii koko yhteiskunta, koska sitten ei ole työntekijöilläkään töitä.
Joku voisi perustaa pikkuhiljaa jo Twitter-tilin, jonka aiheena olisi Mistä Orpo yllättyi tänään?
Alkaa olla nimittäin jokapäiväistä.
Paljonko Orpo lisää yritysten tukemisella "vastuullisen talouspolitiikan" parempaa porvarivelkaa, jota on pohjalla ja perintönä JO 106 400 000 000 euroa?