Tappaako eläinemot poikueessa olevat sairaat yksilöt pois kitumasta
Katsoin eilen Areenasta dokumenttielokuvaa eläimistä. Siinä Emosika musersi vastasyntyneen porsaan joka näytti sairaalta eikä pysynyt muiden perässä eikä päässyt nisälle. Toimiiko eläimet useinkin näin.
Kohtaus oli kuvattu siten että emo seurasi sairasta porsasta, yritti auttaa mutta sitten teki tekonsa. Sitten kuvattiin emon silmiä ja niissä oli surullinen katse.
Kommentit (12)
Dokumentin nimi on Gunda.
Valtavan kauniisti kuvattu maatilan eläimiä.
Tuo kohtaus oli raadollinen mutta kaunis.
Sehän oli emolta sydäntäsärkevän armollista. Tajuasko eläin ettei tuo selviä ja se kärsii..
Mm. tiikeri tekee näin. Kyllä, tai emo hyljeksii sairasta poikasta eikä ruoki sitä. Eläinmaailmassa vain vahvat pärjäävät. Ja ehkä luonnon näkökulmasta ravinnon tuhlaaminen sellaiselle, joka on jo valmiiksi sairas eikä tule pärjäämään, ei ole tarkoituksenmukaista.
Tarhatut turkiseläimet (minkki, kettu, supi) tappavat ja syövät omat poikasensa, jos ne pahasti säikähtävät esim. yli lentänyttä hävittäjää. Jonkinlainen äärimmäinen stressireaktio.
Tavallaan ihminen toimii vastoin luontoa pyrkiessään usein vastustamaan kuolemaa.
Kehittynyt lääketiede ei ole tuonut pelkkää hyvää 
Useimmiten sairas tai kehittymätön pentu vain hylätään emon toimesta. Se jää siis ruoaksi pedoille ja näin luonnon lait ja kiertokulku toimii.
Ei tietenkään, kaikki tee niin. Olen nähnyt esimerkiksi kaurisemon hoitavan pidempään yhtä poikasta jolla oli vamma.
Olen nähnyt tuo elokuvan. On tosi puhutteleva.
Onko ihminenkin toiminut noin jossain vaiheessa.
Ei välttämättä. Ehkä osa jää kuihtumaan, nukkumaan pesään. Tai sitten syö ja juo.
Onneksi ihminen ei ole eläin, vaan meillä on moraali ja omatunto - ainakin muilla kuin persuilla.
Sinänsä hauska elokuva, että se jättää toisen puolen näyttämättä: sikaemo voi tahallaan tappaa myös terveitä porsaita ja usein tekeekin niin. Lisäksi emakko yksikertaisesti estää heikoimpia possuja pääsemästä aterialle eli näännyttää ne. Samaa muuten tekevät joskus lehmätkin.
Tuo "surullinen katse" on ihan omassa päässäsi.
Jos ei emo niin sitten joku peto korjaa sairaan pois, näin se luonto toimii