Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitäisikö miehiä suosia korkeakoulujen pääsyvaatimuksissa lämmin pisterajoin monimuotoisuuden edistämiseksi?

Vierailija
14.08.2023 |

Tasapuolisuuden nimessä lukioiden ja korkeakoulujen valinta systeemi uudistettava ja tehtävä sellaiseksi että miehet saavat sukupuolietuja hakiessaan opintoihin.
Muuten tasa-arvoa ei voida taata kaikille, naistenkin on hieman kyettävä joustamaan monimuotoisuuden saavuttamiseksi.
Mietitäänpä ketjussa miten miehiä voitaisiin suosia valintaprosessissa, pohditaan samalla miten virkanimitykset ja työhönotto saadaan myös tasa-arvoisiksi miestenkin kannalta.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki voidaan harkita aloilla joilla ylivoimainen enemmistö naisia, esim. hoitoala. Jostain ihmeen syystä miehet eivät ole kuitenkaan ole sankoin joukoin vaatineet vahvempaa edustusta siellä. Jännä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi viisi