Taas on ihminen kuollut alaikäisen kuskin takia (Huittinen)
5 nuorta autossa, alaikäinen kuski ja keskiyö. Annas kun arvaan: olivat pikkutunneilla matkalla kouluun, työhön tai harrastukseen ja ajokortti erityisluvalla on ollut aivan välttämätön juttu sitä varten?
Näistä saadaan lukea jatkuvasti. Milloin tämä hulluus lopetetaan ja kuka ottaa vastuun aiheutuneista vahingoista?
Kommentit (6)
"Eihän rallia voiteta jos siellä pelätään"
Sipilän hallitus halusi jo 15-vuotiaat täysikokoisten "kevyt" autojen rattiin. Onneksi Marin torppasi kyseisen hulluuden ensi töikseen kun tuli liikenneministeriksi 2019.
Sipilä ajeli 800 km/h yksityisjetillään.
Olen tuhat kertaa ihmetellyt miksi näiden 17-18 vuotiaiden annetaan ajella isän autoilla tai jopa ostetaan ensiautoksi tehokas auto. Juuri eilen oli koulussa ajeltu Audilla 170 km/h. En ymmärrä vanhempia jotka näkevät tehokkaan auton tärkeänä vaikka juuri se lisää näyttämishalua.
Halpaa bensaa.