Pitääkö perusterveen kissan syömisiä säännöstellä vai laittaa ruokaa rajottamatta josta se käy syömässä halutessaan?
Mun tuttava piirissä on molempia ja mulla kin oli kissa niin laitoin ruokaa säännöstelemättä ja se kävi syömässä halutessaan. Oli se vähän pulska muttei haitallisen paljon.
Kommentit (5)
Iäkkäälle kissalle annetaan useamman kerran päivässä pieni annos. Nuoremmat kissat voi opettaa siihen, että 2x päivässä tulee märkää sapuskaa, aamulla ja illemmalla. Raksuja voi olla tarjolla pieni kupillinen aina. Vesiastia pitää olla laajempi kuin ruokakupit ja muutaman metrin päässä ruokakupeista. Mulla on ollut vuosikymmeniä kissoja, nyt on yksi 12 v. ja kaksi kaksivuotiasta. Ainakin kesäisin rupeaa märkäruoka-astia haisemaan jos siinä on koko päivän jotain ruokaa. Kissoillekin voi tulla diabetes jos ei ole säännöllisiä ruoka-aikoja.
Kissani ei syö märkäruokaa, joten annan eläinkaupasta ostettua kuivamuonaa.
Pussissa on yleensä suositus annoskoosta , 70 g per vuorokaudessa.
Omani ei ihan tätäkään määrää syö. Olen punninnut ruuan ja syö noin. 60 g per vuorokausi, lisäksi syö jonkinverran liemi- keittoa ne lihat jättää syömättä.
Vetyä tietysti aina tarjolla ja eripaikassa kuin ruoka on.
Meillä kissa osasi säännöstellä itse koko ikänsä, vanhemmiten jäi enemmän lautaselle.
Hieman pullea kissa sairastuu siinä missä ihmiset, ja kissat niin kuin koirakin on ihmisen vastuulla, myös se ettei liikaa syötetä.
Riippuu kissasta. Osa osaa säännöstellä syömistään lihomatta, toisilla taas jatkuva ruuansaanti johtaa lihomiseen.