Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi nenä on tukossa KOKO AJAN!? Auttakaa räkänokkaa ):

Vierailija
15.12.2006 |

Räkää valuu, kirkasta vesiräkää. Yöllä sieraimissa vinkuu kuin siellä olisi pillit. Allergialääkkeet lopettavat vesirään tippumisen, mutta eivät auta siihen, että henki ei kulje nenän kautta kuin vaivoin. Yöllä joudun nukkumaan suu auki, ja tietenkin limakalvot kuivuvat ja kieli on kuin kuiva pesusieni. Aivan hirveää!



Viime yönä en saanut nukuttua ollenkaan (taaskaan), ja niinpä olin tänään töissä kuin zombie. Allergisoivat jutut on suljettu pois. Sen olen huomannut, että talvisin vaiva pahenee. Ja vuosi vuodelta oireet pahenevat tai muuttavat muotoaan. Onko kellään mitään käyttökelpoisia neuvoja räkänokalle?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

liian kuivat limakalvot?Auttaisko kosteuttavat nenätipat?Onko myös maitoallergia tutkittu? Maitotuottet ainakin pahentavat limaisuutta. Kantsii jättää ne pois ruokavaliosta ja kattoo auttaako (esim. pariksi viikoksi)Siis maito, juusto, kerma jne. suklaa myös.

Vierailija
2/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kosteusvaurio asunnossa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli apteekista ostettavaa nenähuuhtelukannua, maksaa muistaakseni n. 17 e. Huuhteluun tarvitaan kehon lämpöistä vettä + suolaa.



Nenähuuhtelu

¤ avaa hengityksen

¤ puhdistaa limakalvoja, poskionteloiden aukot ja poskiontelot

¤ poistaa tehokkaasti limaa

¤ poistaa siitepölyn ja hiukkaset limakalvoilta

¤ edesauttaa ilmateiden puhdistumista

¤ ehkäisee tulehduksia ennalta

¤ parantaa vastustuskykyä

¤ voi vähentää kuorsaamista

Vierailija
4/4 |
15.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli tässä vaan mieleen, että voisiko kärsässäni olla jotain polyyppeja?

Tuota ilmankostutinta voisi harkita.



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä