Huolestuttava viesti velkaneuvonnasta: Keskituloisten asuntovelallisten ahdinko kasvaa
Elinkustannusten ja korkojen nousu on aiheuttanut monelle asuntovelkaiselle talousahdingon. Kynnys hakea apua velkaneuvonnasta on silti suuri. Ensin sinnitellään pitkään ja tingitään kaikesta muusta.
Kommentit (8)
Itsepä olette lainan ottaneet ja ilmaisrahoja kannattaneet. Johan se jossakin näkyy, kun työn tulokset valuvat keille vaan, jotka keksivät valmiille tulla. Ei säälitä.
asunnot ovat aivan liian kalliita ,parempi asua vuokralla ja vain ihmetellä ihmisten tyhmyyttä maksaa koko elämä jostain komerosta helsingissä
Vierailija kirjoitti:
Pitää säästää kun on paremmat ajat..että selviää huonoista ajoista.
Parempina aikoina lennellään ympäriinsä ja ostetaan uutta peliä ja killutinta pihaan. Huonoina aikoina sama tehdään velaksi. Sitten ihmetellään kun maksun aika koittaa, pihasta viedään kilkkeet ja killuttimet sekä asunto lähtee alta.
Syksyllä alkaa työttömyys nousta..ainakin metsäteollisuus irtisanoo rajusti kohta
Kokoomus-persu-hallitus on päättänyt, että omistusasunto pitää myydä jos ei tule toimeen muuten. Muistakaa, että ansiosidonnaisen ehdot heikkenevät sekä muut tuet. Silloin ei tule toimeen vaan on pakko myydä omaisuutta.
Vierailija kirjoitti:
Pitää säästää kun on paremmat ajat..että selviää huonoista ajoista.
Viime vuosina on ollut vain huonoa aikaa toisensa perään.
Onneksi itsellä on kohtuullinen laina ettei ole ongelmia, mutta sylettäähän se kun koko ajan oma työtahti kiihtyy mutta ostovoima heikkenee.
Ei ole ongelmaa, kun on laskenut lainat niin, että toinen voi olla vaikka työtön ja silti on varaa maksaa.