Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eikös kasvisruoka ole ekologisempaa kuin liha ja maito?

Vierailija
14.12.2006 |

Miksi sitten niin moni " ekoihminen" edelleen syö lihaa ja tukee karjataloutta ostamalla maitotuotteita? Missä vika?



Hyvin pärjätään vähemmälläkin lihalla, jos siitä ei voi kokonaan luopua.



Eikös nykyään jokaisen kannattaisi miettiä omaa kulutustaan, ettei se jää vain joidenkin harteille ja toiset kuluttaa entistäkin enemmän? :( Jos siis omien lastenne tulevaisuus kiinnostaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin olen kasvisten syöminen on ekologisempaa. Toisaalta myös kasvilla ja kasvilla on eroa ekologisuudessaan

Vierailija
2/4 |
14.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähiruoka on aika ekologisinta. On siis ekologisempaa syödä kotimaista riistalihaa kuin ulkomailta tuotettuja kasviksia. Kaikkein epäekologisinta lie syödä ulkomailta tuotua lihaa.



Itse syön lihoista vain suomalaista riistaa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekologista. Mutta karjankasvatus on yksi pahimpia kasvihuonekaasujen aiheuttajia maailmassa. Ei sitä maitoa ja lihaa todellakaan pitäisi näin paljon käyttää. :(



Kasviksiä, läheltä ja luomua on hyvä ohjesääntö ekologiseen ruokailuun.

Vierailija
4/4 |
14.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvisten kuljettaminen tänne Pohjois-Eurooppaan, jossa lyhyen kasvukauden takia ei kasva kovinkaan paljon kasviksia, rasittaa ympäristöä todella paljon.



Kaikkein ekologisinta on suosia kotimaista ruokaa, lähiruokaa, luomuruokaa, ostaa suoraan tuottajilta, myös lihaa.