Miten te muistatte jouluna sitä " oikeeta" synttärisankaria? ov
elikäs tässä kauheessa materiahysteriassa, muistaako kukaan enää, minkä takia sitä joulua yleensä vietetään?
kyselee täällä yks " tavis kirkkoon kuuluva ei-uskovainen"
Kommentit (21)
suvun kanssa - meitä kokoontuu n. 30 henkeä saman pöydän ääreen, syödään ja illalla tulee joulupukki. Vuoden parhaat juhlat ja ihanaa nähdä sukulaisia, joten minusta oikein hyvin muistamme Jeesustakin, vaikkei hänestä puhuta.
Kirkossa käyn joskus, jos siihen jää aikaa, mutta usein on valmistelut siinä vaiheessa vielä sen verran kesken ja vieraat jo ovella, että parempi pysytellä kotona. Jouluaamun kirkkoon en jaksa herätä, on jo kuudelta.
Mun mielestä joulu on kiva juhla siksi, että kokoonnutaan yhteen, syödään ja lahjotaan toisia. Mun joulussa ei sen hartaampaa sanomaa tarvitse olla. Tää vuodenaika on niin pimeä, synkkä ja ällö, että jo se on hyvä syy pitää pirskeitä uuteenvuoteen asti.
nyt riitä, että ollaan sovittu, että Jeesuksen syntymää muistellaan tässä kirkkovuoden ajankohdassa, kun ei oikeaa syntymähetkeä tiedetä?
Meillä ei ainakaan Jesse liity mitenkään jouluun.
Kyllä mä hänelle puhelen joka päivä, pitääkin muistaa jouluna erikseen onnitella:)
Sellaisena minä sitä juhlin enkä uhraa ajatustakaan Jeesukselle.
sit kuunnellaan joululauluja ja laulellaan paljon ihan kotonakin.
aattona luetaan jouluevankeliumi.
ja YRITETÄÄN ainakin muistaa ja toisillemme muistuttaa, että miksi sitä joulua vietetään :)
meillä on kalenteri, josta joka päivä tulee palanen lisää jouluevankeliumiin ja kotona on myös esillä jouluseimi. aattona käymme perhekirkossa ja joulupäivän aamuna joulukirkossa.
ja kyllä, meille tulee silti myös pukki ja paljon lahjoja. Ja lapsi (7v) arvostaa joulussa näitä kumpaakin puolta!
Siis niinku Eurooppaa ja Amerikkaa myöten. Tuskin.
Vaan 25.12. Pakanallisempi puoli kaikista juhlista on aina Suomessa aattona. Meillä luetaan aattona joku adventtijuttu, uskonnollisen tädin ansiosta. Joulupäivänä sanon hiljaa mielessäni, että Hyvää syntymäpäivää, Jesse. Varmaan sekin ajattelee, että kauhee mielistelijäpaska toiki. :D
Vierailija:
Siis niinku Eurooppaa ja Amerikkaa myöten. Tuskin.
Kyllä on Euroopassa keskitalvea juhlittu ammoisista ajoista. Sama aurinko se Euroopassa pimenee talvella kuin Suomessakin.
Ja Amerikkaa ei kuule ollut löydettykään siinä vaiheessa kun Jeesus-joulu oli jo täydessä vauhdissa Euroopassa. Muinaiset intiaanit mahdollisesti juhlivat talvipäivänseisausta, en tiedä.
Asutko Suomessa? Vai " kaikkialla maailmassa" ?
miten ihmiset on näin " jumalattomia" ja materialisteja??
Olen jumalaton, mutta en materialisti. Kylläpä sinulla on kapeahko näkemys asioista...
Meillä on kyllä jouluasetelma Jeesuksineen esillä, mutta vain koska se on minusta nätti.
Ei-uskova
koska jeesus ja uskonto ei kuulu meidän jouluun, emme kuulu kirkkoon. Meille joulu on keskitalven juhla, valon juhla.
automaattisesti sitä, että on materialistinen ja itsekäs. Uskovaisilla on ikävä taipumus omia ns. hyvät arvot itselleen.
Voi olla lämmin ja epäitsekäs kanssaihmisilleen (jopa niille uskovaisille jotka sinut kärkkäästi tuomitsevat...)vaikka ei olisi kristitty ensinkään.
- ap, joka samalla ihmettelee ihmisten sisälukutaitoa...
Vaikka toiset muka viettääkin sitä Jeesuksen kunniaksi. Jeesus ei taatusti hyväksy sitä, että hänet yhdistetään tähän pakanalliseen juhlaan.
2. Kor. 6: 14-18 " Mitä yhteistä on vanhurskaudella ja laittomuudella? Tai mitä yhteistä on valolla ja pimeydellä? Edelleen, miten sopivat yhteen Kristus ja Belial? Tai mitä osuutta uskollisella on ei-uskovan kanssa? Ja miten soveltuvat yhteen Jumalan temppeli ja epäjumalat? -- " lähtekää siksi ulos heidän keskuudestaan ja erottautukaa"
Oletetaan, että joukko ihmisiä tulee jonkun miehen kotiin sanoen tulleensa viettämään hänen syntymäpäiväänsä. Mies ei pidä syntymäpäivien vietosta. Hänestä on vastenmielistä katsella, kun ihmiset syövät liikaa tai juopuvat tai käyttäytyvät irstaasti. Mutta jotkut heistä menettelevät juuri niin, ja lisäksi he antavat lahjoja toisilleen, mutta tuolle miehelle he eivät ole tuoneet mitään! Kaiken huipuksi he valitsevat viettopäiväksi miehen erään vihollisen syntymäpäivän. Mitä tuo mies ajattelisi? Haluaisitko olla mukana tuossa juhlassa? Täsmälleen näin menetellään jolun vietossa.
lapsille myös kerrotaan, miksi joulua vietetään, vaikka ei mitään uskovaisia ollakaan!
Mieluummin kuitenkin vietetään Joulua Jeesuksen syntymäjuhlana kun jonain Amerikkalaisen coca-cola pukin juhlana!