En saanut juomista loppumaan olen töissä humalssa
Otan aina enemmän kuin suunniteltu on. Alkoholista kertakaikkiaan tulee niin hyvä fiilis, ettei juomista halua lopettaa kun on kerran ottanut muutaman. Tähän nousuhumalan tunteeseen olen jäänyt koukkuun vuosien mittaan. Olen tosin juonut ainoastaan viiden vuoden ajan.
Juon 1-2 kertaa viikossa. Tekee kieltämättä tiukkaa olla viikonloppu juomatta. Esimerkiksi ajatus lauantaista ilman alkoholia tuntuu todella tylsältä. Arkena tosin ei käy juominen mielessä.
Suvussani on toisella puolella paljon alkoholiongelmaa. Tätini on alkoholisti.
Kommentit (9)
Miksi joku tarinoi niin, että muiden on tultava haukkumaan alkoholistiksi? Tiedät sen itsekin, että näin tullaan sanomaan. Miksi vaiva? Mitä siitä saa?
Oln päiväkodin hoitajatar ja saikulla juomisen takia.
n52
Arkena ei käy juominen mielessä ja on töissä humalassa. Vähän ristiin menevät jutut. Mikä on tavallista kun kyse on alkoholista mille sallitaan kaikki mahdolliset haitat.
Auttaakos työnantaja noissa?
Käsittääkseni jotkut tarjoaa apua katkolle.
Entä jos lopettaisit pärjäävän esittämisen ja ihan suoraan menisit puhumaan?
kun ajoit aamulla töihin, meinasitko osua pikku koululaisiin...voi voi, ei ole helppoa sullakaan
Vierailija kirjoitti:
Auttaakos työnantaja noissa?
Käsittääkseni jotkut tarjoaa apua katkolle.
Entä jos lopettaisit pärjäävän esittämisen ja ihan suoraan menisit puhumaan?
Nykyään kun potkut voi antaa helposti niin saattaa loppua työt jos menee puhumaan. Toisaalta kun kyse on alkoholista niin voi saada loputonta ymmärtämistä. Ehkä pitäisi itse alkaa alkoholistiksi niin olisi helpompaa.
Kirjoitat selvää suomea.