Olisi kiva ollut ostaa lapselle jäätelöä kesällä ja käydä itsekin festareilla
Ei puhettakaan köyhänä perheellisenä. Sama arki jatkuu ja ei se ruokakaan niin ravitsevaa meillä ole. Juuri kasvikset ne eniten maksavat ja leipä
Kommentit (45)
Minulla on varaa humputella useammallakin festarilla, mutta en olekaan tehnyt sitä virhettä että olisin mennyt lisääntymään. Ihan oma valintasi oli porsia.
Mä oisin voinut tarjota kyllä lapsille jätskit kun oisit vaan pyytäny.
Halvin monijäätelöpaketti maksaa kaupassa 2 euroa. Jos ei tuohon raha riitä niin kannattaa miettiä kyllä mihin tahansa käyttää.
Itelles 200 euron festarikeikka ja lapselle 2 euron jäätelö ? Reilua ?? Laita euro päivässä säästöön niin ensi kesäksi on lomapotti kasassa.
Mihin meni rahat jos ei jäätelöön ollut varaa?
Festareihin ei riitä meidän työssäkäyvienkään rahat.
Kauden kasvikset halpoja tällä hetkellä: kurkku tomaatti, salaatit... Varhaisperuna (hinta halpenee koko ajan) ei kaipaa lisukkeeksi kuin voita. Edullisimmat litran jädepaketit jopa "kalliissa" Cittarissa 1,99 €. Kalastamalla itse saa ilmaista ja hyvää proteiinia. Usein lapset ja nuoretkin innostuu onkimisesta tai uistelusta
Lapsena kärsin, kun vanhempani olivat superpihejä. Nykyään näet hyvätkin puolet: se, että olen lapselleni luvannut että 1-2 kertaa kesässä hän saa kioskista jäätelön, kuulostaa minusta hyvältä.
Lidlistä saa torstaina kesäkurpitsaa 99 senttiä/kilo.
Toiset taas vuosiin pitänyt kesälomaa sitten yrittäjinä.
Hyvin saamme rahat riittämään vaikka tulot ei suuria olekkaan.
Talouden hallinta on se avainsana tässä
Lidistä saa tuuttilaatikon jossa on 8 jätskituuttia alle kahdella eurolla.
Suomessa on oikeasti tosi köyhiä lapsiperheitä.. sääliksi käy. :(
Vierailija kirjoitti:
Lidistä saa tuuttilaatikon jossa on 8 jätskituuttia alle kahdella eurolla.
Ap tarkoittaa varmaan, että olisi mukava ostaa
jäätelökioskilta joskus pehmis/ jäätelöpallo lapselleen. Ymmärrän hyvin , että kaikilla ei tämmöiseen oo varaa. Saattaa maksaa sen 4-5€.
Niin.