Kokemuksia Vuosaaren alueen kouluista?
Lähinnä ala-asteita ajattelen.
Terveisin koulun valintaa eskarilaiselle jo nyt miettivä äippä
Kommentit (5)
Kantoi ennen nimeä karavaanin ala-aste !
Siinä leirintäalueen kupeessa .
Silloin vuonna käpy Heteniityn ala-aste oli ihana (itse rakennus on sen väärtti, että sain käydä siellä koulua!) ja Punakiventien koulu ihan persiistä (ruma rakennus, pedofiiliin vivahtava ope...).
Eniten tietysti kiinnostaa 2000-luku/nykypäivä.
"Haittaako" Mustankiven koulussa se että aika suuri osa koululaisista on maahanmuuttajia? Vai voiko ajatella että se on etu?
t. ap
Mustankiven koulusta en tiedä, eivätkä omat lapset ole edes kouluiässä vielä, mutta olen itse nyt sitä mieltä, että jos koulun opettajat osaavat duuninsa eikä koululla ole rasismin kulttuuria, niin on sitä parempi mitä useammanvärisiä ihmisiä siellä on. Siinäpä se luonteva suhtautuminen tulee, mikä meiltä valtaväestöltä ainakin nuorena puuttui. MUTTA jos koulun kulttuuri on sellainen "mamut vastaan muut" niin siihen en haluaisi koskea pitkällä tikullakaan.
t. kahden "erirotuisen" lapsen äiti
ensimmäisenä vuonna kun koulu valmistui ja ihan hyvät muistot sieltä on jääny :-) Siinä on vieressä leikkipuisto, mikä on iltapäivähoitoa ajatellen hyvä juttu.