Lapsella ihottumaa jo kolmatta päivää...
Sellaista ihan pientä näppylää ja paljon, varsinkin niskan, kaulan ja ylävartalon alueella, ei kuumetta ja muutenkin ihan terveen oloinen kolme vuotias. Soitin eilen neuvolaan, epäili vesirokkoa, muttei yhtään vesikelloa eikä kuumetta. Mitähän on? Voiko olla vain pesuaine ihottumaa tms.?
Kommentit (4)
muttei tarvitse sairastaa tuhkarokkoa saadakseen sen. Meillä reaktion laukaisi flunssavirus, ja se meni itsekseen ohi.
meiän typyllä ollut jo kaksi kuukautta.
Neuvolan täti neuvoi hölväämään 1%n hydrokortisonia muttei se mitään auttanut. Näpyt vaan siirtyilee paikasta toiseen. Tyttö muutan ihan terve ja iloinen.
Netistä löytyy kivoja kuvia kaikenlaisista ihojutuista, meiän tytön jutut vaan ei täsmää yhteenkään...
Voisko teillä olla hikinäppyjä?
Meillä pojalle tuli ihottumaa ensin niskaan ja kaulaan nyt on jo vähän joka puolella. Ollut nyt kaksi viikkoa. Käytiin viikonloppuna lääkärissä. Lääkäri ei osannut heti sanoa mitään, mutta sitten jonkun aikaan pähkäiltyään sanoi että voisi olla punatäplähilseilyä. Tauti voi kestää 6-8 viikkoa ja paranee ihan itsestään ja kokonaan. Tauti alkaa yhdestä isommasta läikästä ja sen jälkeen alkaa ilmaantumaan pienempää ihottumaa.
Onneksi ei pahemmin kutise.
eikös siinä tule ensin ihottuma ja sitten kuume vai muistanko väärin? meillä ainakin tuli keskimmäiselle vauvarokko vasta joskus 2-3 vuoden iässä. se menee itsestään ohi, jos on se.