Liikuntaaharrastavat odottajat
Liikunnan harjoittamisesta. Käyn 2-3 kertaa salilla pokemassa pyörää tai teen stepperiä. Teen pienilla vastuksilla, mutta noin tunnin kerrallaan, syke ei mielestäni nouse kovin paljoa. Voiko tästä olla haittaa? Eikö liikunnan pitäisi olla hyväksi siihen asti, ettei painele syke korkealla ja verenmaku suussa? Sain tänään yhdeltä salinohjaajalta vähän moitteita, mutta taitaa tuo tyyppi tykätä aina huomautella. Samalla sanoi, ettei selkä ja kylkilihaksia tulisi treenata. Kertokahaan viisaammat missä se raja menee turvallisessa liikunnassa?
Kommentit (17)
...sitä sanota että liikkua kannattaisikin jos se vaan tuntuu itsestä hyvältä. syke ois hyvä pysyy 140-150 mitä korkeemmaks ei suositella et nousis. Mut itekin yrittäny kovasti pitää sykettä tuolla tasolla joka kovin vaikeeta ainakin aerobic tunneilla. miten vaarallista on sitten jos nousee paljonkin korkeemmalle?jos joku osaa vastata... Itellä kylläkin ihan alkuraskaus vasta meonossa et yrittäny varoo sitäkin enemmän ettei tulis mitään.... ainahan kaikkialla puhutaan et kannattaa urheilla niin pitkään kun vaan pystyy ja ite ainakin aion yrittää jumppailla mahd. pitkään.
-Adalmina_ (rv 5+4)
Ymmärtääkseni saa liikkua samaan malliin kuin ennenkin, mitään kovin uutta ja erilaista ei suositella aloitettavaksi raskaana. Ja sit täytyy tietenkin ite miettiä että minkä tyylistä harrastaa. Ite oon kuitenkin käynyt vielä pelaamassa salibandya mutten tiedä kuinka kauan jatkan.
Eikö niitä selkiä just suositella tehtäväksi? Tai siis että selkälihaksethan tässä just joutuu koetukselle.
-Veruska, 11+1-
Tosin ilmaiseksi raittiissa ulkoilmassa. Hoidettiin muuttokin isolla mahalla. Juuri mitään en muuttanut entiseen verrattuna. Oman jaksamisen rajoissa voi tehdä mitä vaan. Raskaus ei ole sairaus.
Jos vaan raskaus on edennyt normaalisti eikä ole pelkoa keskenmenosta, niin tottakai voi urheilla! Terve järki vaan mukaan, ettei tee semmoista mikä tuntuu pahalta tai aiheuttaa kovasti supisteluja eikä tietenkään mitään tapaturma-altista voi harrastaa (taistelulajit jne.).
Loppuraskaus ja itse synnytyskin sujuvat hyväkuntoiselta odottajalta helpommin kuin sohvaperunalta ja siinä sivussa pysyy painonnousukin kurissa. Ei muuta kuin liikkumaan! :)
ariella rv 33+0
On tainnut todella vaan olla pahansuopa saliohjaaja. Tottakai saa ja pitää liikkua raskuaden aikana, jos vaan raskaus on normaali. Sykkeet alle sen 150 noin pääosin (tosin tämäkin riippuu todella omasta lähtötasosta). Ei haittaa vaikka tulee lyhyitä piikkejä korkeammallakin sykkeellä.
Aerobinen (juuri stepperit, kävely, pyöräily ym.) liikunta ja salilla käynti sopivat mainiosti ja niitä voi jatkaa ihan loppuun asti omien tuntemusten mukaan. Pääsääntö on että jos liikunta aiheuttaa loppupuraskaudesta supistelua pitää keventää/lopettaa. Selkää ja vatsaa saa treenata ihan normaalisti, tosin kun vatsa kasvaa tarpeeksi ei varsinkaan suorien vatsalihasten harjoittaminen enää onnistu. Rutiiniin kannattaa ottaa mukaan lantionpohjan lihasten treeni salikäynnin yhteydessä. Salilla kohtuulliset vastukset, ei niin että pitää pinnistää aivan hurjasti (raskauden aikana ylläpidetään , ei kasvateta lihasmassaa).
Itse liikunnan ammattilaisena olen liikkunut aivan kuten ennenkin vain tiputtanut vastuksia ja laskenut syketasoa. Ihan alun etovimman olonkin aikana raahautuminen kävelylenkille auttoi huonoon oloon. Kun äiti liikkuu kohtuusykkeillä, myös vauvan verenkirto vilkastuu :)
Kiitos paljon vastauksista:) Eli turvallisin mielin uskallan jatkaa liikuntaa. Painon olen tosiaankin saanut pidettyä kurissä liikunnalla ja selkävaivoista kärsin niin lihaksille haluaisinn jotain tehdä. Taisi olla salinohjaajalla vain pätemisen tarve. Mukavaa joulunaikaa ja hyviä vointeja
Lari ja pikkukakkonen rv21:)
Käyn edelleen n. 4h viikossa jumpassa. Lähinnä bodypumpissa sekä niska-selkä jumpassa. Pumpissa olen vähentänyt painoja ja niska-selkä tunnilla vähän sovellan vatsalihasliikkeitä. Mutta siis itse ainakin huomaan että olo on huomattavasti parempi kun liikkuu eikä jämähdä soffalle.. :) Eli suosittelen. Mukavaa, lempeää liikuntaa! Sitä kannattaa harrastaa..
Mammanalku + Tiitiäinen 23+2
Kotijumppaa ihan hikeenkin asti sekä punttitreeniä ja kuminauhajumppaa. Pakara- ja reisilihaksiakin olen treenannut ihan normaalisti. Vain vatsalihasten kanssa olen ollut varovainen.
Ja vähintään neljästi viikossa olen jaksanut jumpata ja fyysisesti vointi on yhä erinomainen. Suosittelen lämpimästi!
Ja viikkoja nyt kasassa 38+2
...on vakaa tarkoitus jatkaa liikuntaa (Pilates, Flexi-bar, kävely) loppuun asti, katsotaan vaan kuinka käy kun viime raskaudessa supistukset alkoi viikolla 14 jotain, ei kylläkään mitenkään yltyneet rasituksessa. Saa nähdä kuin käy!
uinut olen enimmäkseen, poistaa mukavasti turvotustakin.
Tuosta sykkeestä, joku kysyi että minkä takia ei saa nousta. Muistaakseni sen takia koska silloin veri kiertää keuhkot niin nopeaan ettei se hapetu tarpeeksi, ja siitä voi olla vauvalle sitten haittaa. Voin olla väärässäkin, mutta tuommoinen muistikuva mminulla olisi :)
Kyllä niiden (siis alaselän) treenausta kannattaa samalla lopetella kuin vatsankin. Syy: raskausvatsa vetää selkää notkolle, ja jos alaselkää treenataan vielä lisää ilman vatsalihasten tukea niin alaselän tilanne vaan pahenee. Keskikropan lihasten treeniä kannattaa vähentää sitä myötä kun vatsa tulee näkyviin.
Nimim: itse salilla töissä
Sen takia ei korkeille sykkeille, koska sikiön hapensaanti tosiaan voi vaarantua korkean maitohappopitoisuuden johdosta.
Selkälihaksista: niitä alkaa olemaan vaikea treenata vatsan kanssa ja tosissaan kannattaa kuunnella kehoaan.
Itse huomaan, että nyt rv 34 konttausasennossa vastakkaisen käden+jalan nosto menee pelkäksi jalan nostoksi, koska selkä meinaa väkisin mennä pahalle notkolle: masun koon lisäksi siihen vaikuttaa relaksiini-hormoni, jota erittyy näin loppuraskauden aikana löysyttämään lantion niveliä synnytystä varten. Kulmasoutu ja maastavedot kyllä menevät vielä.
Vaikka jotkut sanookin, että vatsaa ja selkää ei pitäisi treenata loppu raskaudesta, niin kyllä minä ainakin olen ehdottomasti sitä mieltä että keskivartalon hallinta ja lihasten ylläpito on ihan a ja o olit sitten raskaana tai et. Se on sitten eriasia kuinka niitä treenataan. Suorien vatsojen tekeminen alkaa helposti tuntumaan pahalta lopussa, mutta miksi yleensäkkään jauhetaan niitä suoria vatsalihaksia niin paljon? Suorat kun joutuu toimimaan samalla kun vinot... vatsa ja selkälihakset kannattaa pitää mielessä 24/7 suurella osalla tuntuu vaan etenkin syvien vatsa ja selkälihasten hallinta olevan hakusessa...
Itse ensimmäisessä raskaudessa liikuin ja treenasin aika rankastikkin vielä lasketunajan jälkeenkin. Mikäs siinä kun tuntui hyvältä! Nyt toisen kanssa on loppua kohden liikunta vähentynyt ja vähentynyt. Hyvä jos sohvalta ylös pääsee, kun liitoskivut on niin voimakkaita. Suosittelen siis kuuntelemaan itseään! Mitään mikä tuntuu pahalta tai aiheuttaa vähänkään pahoinvointia yms ei kannata tehdä.
Mitä noihin sykkeisiin tulee, niin eipä pienillä piikeillä ole mitään merkitystä. Terveydenhuollon henkilökunta ei vaan uskalla sanoa sitä ääneen, kun koskaan ei tiedä mitä se odottaja sitten meneekään tekemään. Jos on hyvässä kunnossa, niin liikunnan pienet sykepiikit mitään hallaa sille sikiölle tee. Huonokuntoinen odottajahan paahtaa kamalilla sykkeillä ihan arkisissa askareissa! Elimistö kyllä antaa merkkejä, jos sykkeet on liian kovat ja hapetus huono...ja kyllä se happivajaus ja ravinteet on ekana poissa odottavalta äidiltä ei sikiöltä.
Eikun hyviä treenejä kaikille :)
Selkä nimenomaan joutuu koville vatsan kasvaessa. Selkälihasten treenaaminen ei pahenna selkäkipuja, vaikkei vatsoja voisi varsinaisesti enää tehdäkään. Eivät selkälihakset vedä selkää kaarelle vaan ojentavat selän suoraksi. Venyttely täytyy tietysti muistaa ja kaikki liikkeet oman tuntemuksen mukaan.
Oletteko saaneet painonnousua pidettyä kurissa liikunnalla?
Itsellä tahtoi nousta sohvalla makoillessa vähän liian nopsaan. Aloitin stepperin polkemisen 20min päivässä, sekä askelkyykyt muun normaalin päivittäisen liikunnan, ulkoilun ym. lisäksi, niin nyt paino noussut vain sen 300g/viikossa. Tietenkin syön myös suhteellisen terveellisesti. (välillä lipsahtaa toki).
Raskausviikkoja on nyt kasassa 33.
Ei varmaan ole pelkästään liikunnan ansiota, myös säännöllisen syömisen (pieniä aterioita, paljon vihanneksia, hedelmiä yms).. Mutta vastatakseni kysymykseesi, tähän mennessä tullut painoa mielestäni suht vähän 2,5kg ja uskon että se liikunta siihen varmasti auttaa! :)
Mammanalku + Tiitiäinen 23+3
Raskausviikoja 20+6 ja mieli tekisi liikkua ihan sinne loppuun asti