Kuinka usein teillä tehdään suursiivous - periaatteessa ja käytännössä?
Suursiivous sisältäen esim. imuroinnin, pölyjen pyyhkimisen, lattioiden pesun, sänkyvaatteiden ja mattojen tuuletukset. Ei tarkoita kaikkien kaappien siivoamista jne.
Mikä on teidän periaate, eli kuinka usein siivouksen pitäisi tapahtua, ja kuinka usein se todellisuudessa tapahtuu?
Meillä siivotaan kunnolla periaatteessa kerran viikossa lauantaisin. Käytännössä siivouksella on väliä 2 viikkoa ja se jakautuu useammalle päivälle, esim. perjantaina järjestetään tavarat ja kerätään matot rullalle, lauantaina imuroinnit yms. ja matot saadaan tampattua ehkä sunnuntaina tai seuraavalla viikolla tai ehkä vasta seuraavana viikonloppuna...
Kommentit (11)
Suursiivous sisältää sitten kaappien ja hyllyjen pyyhkimiset ja uudelleenjärjestelyt, ikkunoiden pesut ja kaikkien niiden paikkojen pyyhkimisen, joita ei jokapäiväisessä siivouksessa ehdi huomioida.
Eli imurointi, vessojen pesu ja pölyjen pyyhintä pitäisi tehdä joka viikko, muttei aina tehdä. Lakanat joka toinen viikko. Oikean suursiivouksen teen kerran vuodessa, joko kesälomalla tai joulun alla.
Ei tarvitse tuollaista koskaan tehdä.
Ei koskaan, periaatteessa ja käytännössä! Mä siivoan kerralla sen, mitä siivoan.
Otan vapaapäivä töistä torstaisin (olen yrittäjä) ja siivoan 8h.
Pesen kaikki pyykit, vaihdan lakanat, imuroin, moppaan ja pyyhin pölyt.
Pesen vessat ja lopuksi teen ruuan..
Aikalailla saa koko 8h tuntia tehdä töitä putkeen, mutta ihan mukavaa vaihtelua omaan työhön:)
Aikasemmin käytin siivoojaa mutta koska itse tykkään siivoamisesta niin päädyim tähän ratkaisuun.
Ikkunanpesu on ainut minkä tilaan siivoojalta.
Ei koskaan. Pyykit pestään heti, eikä kerrytetä niitä tyyliin - tänään on farkkupäivä. Farkut koneeseen, kuivaajaan ja takaisin käyttöön.
Samoin lakanat ja pyyhkeet; kaksi tuntia ja ne ovat takaisin sängyssä ja pyyhekoukuissa.
Roboimuri hoitaa imuroinnin, eikä mattoja viedä ulos koskaan. Ei meidän taloyhtiössä edes ole mitään telinettäkään.
Muuttaessa.
Yleensä mä keskityn johonkin hommaan jonain päivänä. Joskus pestään lattiat, joku toinen päivä pyyhitään pölyt. En mä jaksa ottaa itselleni mitään suurprojekteja. Teen sen verta kun huvittaa.
Mutta yleensä kun teen, niin myös pyykkikone laulaa samaan aikaan. Pitäiskin muuten laittaa pyykit pyörimään.
Sinccis
Ei koskaan. Siivoillaan pitkin viikkoa.
Vierailija kirjoitti:
Ei koskaan. Pyykit pestään heti, eikä kerrytetä niitä tyyliin - tänään on farkkupäivä. Farkut koneeseen, kuivaajaan ja takaisin käyttöön.
Samoin lakanat ja pyyhkeet; kaksi tuntia ja ne ovat takaisin sängyssä ja pyyhekoukuissa.Roboimuri hoitaa imuroinnin, eikä mattoja viedä ulos koskaan. Ei meidän taloyhtiössä edes ole mitään telinettäkään.
Matot on jo viety ulos. Nimittäin pysyvästi.
Sinccis
Ei tarvitse koskaan suursiivota, kun pitää siistinä koko ajan.
Yhden päivän käytän siivoukseen.