Liikuntatottumukset perheissä
Toisissa perheissä kaikki on hoikkia, urheilullisia ja terveellisesti eläviä. Jokaisella on jotain liikuntaharrastusta; joko joukkuelajia tai yksilöurheilua. Toisissa perheissä sitten kukaan ei harrasta mitään ja kaikki ovat hyvin lihavia. Katsovat nenänvartta pitkin urheilullisia.
Oletteko laittaneet saman merkille? Tämä on kyllä täysin kotikasvatuksesta riippuvainen asia. Monessa perheessä sellainen liikunnallisuus ja liikunnan harrastaminen voi olla täysin vieras ajatus. Itse käyn vähintään tunnin juoksulenkillä joka päivä. Reittini kulkee erään omakotitalon ohitse. Siinä kerran vatsakas isäntä ihmetteli, että olenko joku kilpaurheilija kun joka päivä kuljen tästä ohitse ja tähtäänkö johonkin kisaan?
Tämä kertoi kyllä kaiken. Haluan vain pysyä hoikkana ja terveenä. Tämä isäntä on kyllä sellainen mukava seuramies, mutta tuskinpa tulee eläkepäivinään näkemään kovin terveitä päiviä jos suhtautuminen liikuntaan on se, että sitä harrastaa vain kilpaurheilijat.
Kommentit (3)
Siis miten se, että kysyy päivittäin rutiininomaisesti liikuntasuoritusta tekevältä onko hän kilpaurheilija, viittaa siihen, että näkemys olis sellainen jossa vain kilpailijat harrastavat urheilua?
Tässä kuukauden sisällä julkaistiin tutkimus, jonka mukaan lapsista ja nuorista yhdeksän kymmenestä harrastaa jotain. Vanhemmista ihmisistä en kyllä usko yhtä monen harrastavan jotain, joten en ole huomannut samanlaista yhtälöä ap:n kanssa.