Miten hyvin muiden 2-4-vuotiaat osaa käyttää kodin viihde-elektroniikkaa?
Meidän poika on 3,5 v ja muistaakseni on reilun vuoden osannut käyttää stereoita. Tuolin avulla ylettyy niihin ja osaa sitten laittaa CD:n paikoilleen, stereot päälle, laittaa ääntä kovemmalle/hiljemmalle, vaihtaa kappaletta yms. Myös radion saa päälle, mutta sitä ei haluaisi koskaan kuunnella (eikä äiti ja isäkään saisi sitä kuunnella, jos poika saisi päättää...), eikä näin ollen ole harjoitellut, miten radiokanavia vaihdetaan.
TV:n nyt luonnollisesti osaa laittaa päälle ja kanavia vaihtaa kaukosäätimellä. Ei saa ilman lupaa katsoa TV:tä. Videot ja DVD:n osaa laittaa päälle ja laittaa niihin videon /DVD:n sisälle ja myöskin pois. Videokasettia ei saa videonauhurista pois, kun silloin meinaa tulla videot kokonaan hyllystä alas... Onneksi poika yleensä myös laittaa kuuntelemansa/katselemansa videot, DVD:t ja CD:t takaisin koteloihin!
Kommentit (13)
Meillä poika reilut 3½ ja turhan näppärä on noissa elektroniasioissa. Olisiko ollut reilut kaksi kun mies asensi DVD:n. Lopuksi sanoi, että näyttä meille muille miten toimii. Kehoitin kääntämään pojan katsen pois tai menemään itse tielle. Sanoi ettei tarvitse. Seuraavana aamuna poika meni koneelle ja sanoi: Näinkö tämä pannaan päälle. Ja oikein meni. Pyrimme kuitenkin koneiden turvallisuuden vuoksi, ettei pikkumies laittaisi videoto /DVD:tä päälle vaikka osaisikin. TV:n osaa laittaa päälle ja nyt kun numerot kuntee, niin kanavakin tulee oikein. Tietokoneella tuntuu olevan jonkinlainen nörtin alku. Saa koneen päälle, menee nettiin tai muualle ja siellä pikavalinnasta luvattuihin paikkoihin. Ihmeen hyvin seilaa siellä.
Koitetaan me äidit pysyä perässä!
ja osaa avata television mutta kanavia ei juurikaan osaa valita. netistä haluaa selailla disney.fi-sivustoa sekä yle.fi/lapset- sivustoa. aika sujuvasti selailee niitä.
Meillä tyttö 2v3kk laittaa dvd:n päälle, avaa telkkarin mut ei osaa vaihtaa kanavia. Stereot osaa myös laittaa päälle, on osannut jo pitkään. Vaihtaa myös cd:t ja dvd:t itse jos vaan annettais, mut sitten ne on ihan täynnä sormenjälkiä.
ja saa tietokoneesta päälle sellaisia ohjelmia joita emme edes tienneet koneesta löytyvän (mies opiskelee tietotekniikkaa, et on aika hyvin perillä mitä tästä koneesta löytyy) mut tämä ei ole taito, vaan eri nappuloita painelemalla saa vaikka mitä tapahtumaan
Silti välillä on osannut laittaa itse tv:n pois päältä ja päälle kaukosäätimellä, ja laitettua dvd-elokuvan päälle, siis ollut valmiina laitteessa + ääntä tietysti lisää ja vähemmälle.. Emme ole antaneet lasten itse käpälöidä levyjä, en usko että vielä 3v osaisi olla jättämättä sormenjälkiä levyihin ja olla rikkomatta niitä. Ja tietysti näin myös valvotaan mitä lapset katsoo ja levyt säilytetään ulottumattomissa. Hämmästelen aina, kun tuttavaperheissä 2v:tkin saa käpälöidä ja liata ja rikkoa levyjä ja mäiskivät niillä vielä toisiaankin...
Myös tietokoneella osaa tyttö surffata netissä hienosti sen kummemmin opettelematta, kun jätän joskus jonkin vauvapalstan näkyviin, tyttö 3v on salaa hokannut jonkin kiinnostavan lastenmainoksen ja käynyt kliksuttelemassa eteenpäin.. Ei olla vielä tietokoneelle istutettu eikä olla istuttamassa vielä, pelejä ehtii pelata kyllä vielä, mitä nyt yhdessä käydään netissä tulostelemassa jotain kuvia tai pelaamassa jotain helppoja muistipelien tapaisia.
1v poikakin osaa hienosti jo kaukosäätimestä pois ja päälle ainakin.
Meidän perheen 5- ja 4-vuotiaat eivät osaa itse laittaa tv:tä eikä stereoita päälle.
TV:n kaikki kapulat ja nappulat tuottavat väliin meille aikuisillekin ongelmia (tv:n yhteydessä erikseen kotiteatteri, digiboxi, dvd ja ps2). Eli ensin pitää virittää tv digikanavalle, sen jälkeen laittaa digiboxi päälle, jonka jälkeen äänet kotiteatterista ja mahdollisesti vielä vaihtaa oikea laite kotiteatterin boxista käyttöön, jos viimeksi on esim. katsottu dvd:tä eikä tv:tä). Stereoihin eivät ylety, kun ne on asennettu lähes katon rajaan. Ovat ehtineet hajoittamaan kertaalleen yhdet stereot ja cd-soittimen.
Tietokoneeseen eivät koske, koska se on heiltä kielletty jo pelkästään sen takia ettei kone ole meidän oma vaan yrityksen. Ehkä joskus parin vuoden päästä hankitaan oma tietsikka, jota voi sitten lapsetkin käyttää.
Meidän 5.5 vee ei osaa muuta kuin laittaa telkkarin päälle nappulasta, koska ei ole haluttu opettaa muuta. Noh, sen osaavat kai kaikki, jotka nappulaan ulettuvat ;-D Telkkarin katselu ja tietsikan pelaaminen ovat juttuja, joihin pyydetään lupa. Eikä kanavia vaihdella, kun katsotaan telkkaria tms.
Ihan varmasti osaisi hommat, kunhan opetettaisiin. Samat säänöt pätevät myös 2v pikkusiskoon. Kontrolli pelaa paremmin, kun minä laitan laitteet päälle ... ei tule lapsille edes houkutusta yrottää katsella salaa.
Monessa muussa jutussa lapset ovat erittäin omatoimisia, mutta tässä jutussa (monen mielestä) varmaankin hyvin taantuneita!
Tuohon miksi pitäisi opettaa??
Meillä ei kyllä ole tietoisesti opetettu, mutta poikamme, joka on vasta 1v8kk on sivusta seuraten oppinut yhtä sun toista. Emme vain ole tajunneet sitä, että pojanviikari on todella kiinnostunut kaikesta tekniikasta ja oikein imee itseensä kaiken siihen liittyvän.
Ei meidän poika kyllä vielä onneksi osaa kuin laittaa stereot päälle ja laittaa videot päälle. Muita toimintoja tulee sitten vaihtelevasti eikä kyllä tarkoituksella vaan kokeilumielessä...
meillä 16 v tyttö, 4,5 v poika, ja pian 3 v täyttävä poika.
Kaikki osaavat käyttää KAIKKIA kodin viihde-elektroniikka vempaimia...tv, videot, dvd, digiboksi, stereot, radio ja tietokone.
EMME ole opettamalla opettaneet, vaan ovat ihan vaan seuraamalla ja havainnoimalla katsoneet miten hommat pelaavat ;)
Tietokoneella ollessaan todella taitavasti vaihtavat sivustolta toiselle, jopa vajaa 3 v vanhakin ;)
Tätä jaksavat isovanhemmat ihmetellä, niin sujuvasti tuo kuopus käyttää tietokoneen hiirtä, pieni hyppynen pitelee kädessään isoa hiirtä, ja klikkailee oikeisiin osoitteisiin ;)
En pidä laisinkaan pahana asiana että osaavat, sillä valvotusti katselevat mitä katselevatkin, ja tekevät toki muutakin päiviensä ratoksi :)
Välillä mun pitää ihan itse pyytää apua lapsilta, että " miten saan sen ja sen kanavan tänne?" ;)
On oppinut mallia katsomalla ja välillä on toki kysynyt, mistä saa äänen hiljemmalle tms. Musta siinä ei ole mitään pahaa, että esim. aamulla, kun olen tekemässä kuopuksen aamupesuja, esikoinen käy laittamassa haluamaansa musiikkia soimaan. Tietää millainen on sopiva volume (jos esim. alan imettämään vauvaa, poika laittaa musiikin ilman pyyntöä hiljemmalle) ja mitä CD:tä saa kuunnella. Ja niin kuin jo kirjoitin, poika ei saa laittaa TV:tä, videoita tai DVD:tä ilman lupaa päälle (stereot saa, jos sitä ei erikseen kielletä).
Vasta kun luin muiden vastauksia, tajusin, ettei meidän poika osaa käyttää tietokonetta vielä yhtään (ei sillä, että pitäisi osatakaan). Välillä kiusallaan sammuttaa näytön, mutta ei muuta. Joskus katsotaan yhdessä jotain lasten sivuja, mutta ehkä sitten isompana opetetaan pojalle hiiren käyttöä, että voisi pelata jotain (kehittäviä) pelejä tms. Musta tää tietokoneen ruutu on jotenkin niin kirkas, etten kamalasti tykkää, että lapset ylipäätään tuijottaa sitä. Saakohan tätä himmeämmäksi (pitää kysyä mieheltä...)?
- osaa laittaa dvd:n soittimeen ja levyn pyörimään, tietää myös, missä on PLAY-nappi ja saa siis itse ohjelman päälle
- osaa laittaa telkkarin päälle ja vaihtaa kanavia
- pelaa tietsikalla esim. autopeliä, osaa käyttää nuolinäppäimiä
- omaa radiota käyttää, laittaa päälle ja vaihtaa kanavia
- kauko-ohjattavilla autoilla ajaa, osaa peruuttaa ja vaihtaa suuntaa jne. myös kauko-ohjattavalla veneellä päristeli kesällä
- imuria käyttää, tietää, mistä imutehoja voi säätää yms.
Poika on äärimmäisen kiinnostunut tekniikasta ja eri kulkuvälineistä (ja siitä, miten mikäkin toimii; auton moottori yms). Poika kulkee kotona pihdit, ruuvari ja meisseli kädessä ja ' korjailee' kaikkea mahdollista (yleensä siis autoja, ovia tai erilaisia laitteita). Mitään tälläistä ei olla opetettu, on vaan isän peruja kiinnostunut näistä asioista ja kyselee paljon.
Aitoa uteliaisuutta ei olla tukahdutettu vaan sitten reilusti annettu pojan kokeilla ja tehdä itse. Toki valvonnan alla.
sitruska ja muksut 5kk/2,5v
TV:n osaa laittaa päälle ja kanavia vaihtaa kaukosäätimellä. DVD:n osaa laittaa päälle ja laittaa niihin DVD:n sisälle ja myöskin pois. Stereot osaa myös laittaa päälle, on osannut jo pitkään.
Meillä ei kyllä ole tietoisesti opetettu, mutta poikamme, joka on vasta 1v8kk on sivusta seuraten oppinut yhtä sun toista. Emme vain ole tajunneet sitä, että pojanviikari on todella kiinnostunut kaikesta tekniikasta ja oikein imee itseensä kaiken siihen liittyvän.
Ja aikas lailla sama homma. Osaa onneksi lopettaa myös töllöttämisen. Laittaa vaan itse telkun kiinni ja rupeaa leikkimään muita juttuja.