Mitä koirille syötettiin ennen kaupan koiranruokia?
Koiria kuitenkin on pidetty jo ennen maatalousyhteiskuntia ja kiinteää asumista
Kommentit (23)
Vierailija kirjoitti:
Lihaa
Mutta liha oli harvinainen ylellisyys!
Koirille voisi nykyään antaa kunnon ravintoa. Jauhoruokaa ei söisi edes ihminen.
Meillä koira aikoinaan oli kuin sika, eli söi kaikki jätteet. Hyvin kelpasi ja näyttelyssä oli muotovalio.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lihaa
Mutta liha oli harvinainen ylellisyys!
Liha on ollu ison osan historiassa ihmisen pääasiallista ravintoa
Ei syötetty lihaa. Hyvin kauan aikaa sitten kaikki liha ja luut käyettiin ihmisen ravinnoksi, koirat söi keitettyjä (esim liemen keittoon tarkoitettuja) luita joille ei ihmisillä enää ollut käyttöä, kaalia, kasvisten jämiä kuten perunankuoria jne.
Teollinen koirannappula keksittiin Britanniassa 1850-luvun paikkeilla, huomattavasti ennen kuin BARF-ruokinta alkoi. Toisinsanoen - koiran kuivamuona on vanhempi keksintö kuin raakaruokinta.
Ennen maatalousyhteiskuntia ja kiinteää asumista koirat ovat juosseet itse kiinni ruokansa. Koirarotuja oli vähemmän ja ne kaikki osasivat metsästää asuinalueensa eläimiä.
No, koirat sai olla myös vapaana. Tällöin ne söivät pieneläimiä lähistössä.
Ei meillä mitään erityistä.Samaa ruokaa kuin perhe eli jätteet. Ja hyvin voivat.
Maalla ainakin pernankuoria ja kastia ja hyvin kelpasi. Ei osteltu kalliita nappuloita. Tämän kun kerroin nykyajan kaupunkilaiselle niin jätti saatana esimiehelle musta valituksen että olen "vihainen"? Näin Stockmannilla.
Esimerkiksi alueilla missä on käytetty laumanvartijakoiria, niitä ruokitaankin samalla tavalla mitä kautta aikojen. Ihminen tarjoaa koirille ruuaksi viljaa, joko puurona tai leiväksi leivottuna. Satunnaisesti saavat teurasjätettä, esim luita. Koirat myös hankkivat itse osan ravinnostaan esim syövät jyrsijöitä ja muita eläimiä mitä kiinni saavat. Ruokavalio on niukkaa ja siihen koirat ovat sopeutuneet vuosi tuhansien kuluessa.
Aika yleistä oli tehdä itse koiranruokaa kotona.
Tyylii keitetaan isossa kattilassa riisiä, pastaa, jauhelihaa, maksaa, yms sekaisin ja tehdään sellaista "mössöä". Siitä sitten riittää koiralle syötävää moneksi päiväksi.
Vierailija kirjoitti:
Kotiruokaa .
Samoin ja luita joita oli vielä vähän aika sitten myynnissä pakasteena.Tosin meillä metsästettiin ja annettiin hirven luita peuran luut olivat liian kovia.Ne voi kyllä keittää että pehnevät.
Äiti keitteli tosiaan riisin kanssa sisäelimiä, keuhkoa mm. Koira meni ihan pöljäksi siitä hajusta, vaikka oli muuten nirso ja kaupan nappuloita pyöritteli pitkällä tikulla.
Vierailija kirjoitti:
Aika yleistä oli tehdä itse koiranruokaa kotona.
Tyylii keitetaan isossa kattilassa riisiä, pastaa, jauhelihaa, maksaa, yms sekaisin ja tehdään sellaista "mössöä". Siitä sitten riittää koiralle syötävää moneksi päiväksi.
Tuosta tuleekin mieleen, kuinka äiti keitteli koiralle ruokaa sisäelimistä. Sydämiä, keuhkoja yms, mitä ei ihmisruokaan käytetty (silloin syötiin esim. maksaa ja munuaisia). Haju oli hirveä.
Koira söi jätteitä eli mitä meiltä jäi syömättä, samoin luita sai jyrsittäväksi. Tosin sai silloin jotain nappuloitakin kaupasta ja koiranmakkaraa.
Ei muuten kannata antaa pelkkää nappulaa nytkään. Parempi kun koira syö mitä itsekin,(siis jos syöt normaalisti, etkä uusimpien ohjeiden mukaan), ja lisäksi hätävarana nappulat.
Muistan, kuinka mummo laittoi koiralle keitettyjä perunankuoria ja siihen kastiketta päälle, samaa, mitä ihmiset olivat syöneet. Joskus heitettiin herkkupala pöydästä.
Lihaa