Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Korkeakoulutettu nainen, kuinka likaiseen hippiin tyydyt?

Vierailija
28.05.2023 |

Nuorten naisten pariutumishaasteet yliopistokaupungeissa ovat journalismin vakioaihe. Yleensä sillä kulmalla, että Helsingissä miehiä on vähän, mutta täällä Taka-Savossa olisi 5 000 yksinäistä, jotka kovasti haluavat vaimon, eivätkä aio muuttaa isiensä mailta minnekään. Korkeakoulutettuja, uraa luovia naisia ei ymmärrettävästi kiinnosta metsä saati metsäläiset. Sen sijaan he etsivät kumppania harvenevasta vertaistensa joukosta.

Miesten määrä luentosaleissa ja Unicafessa vähenee jatkuvasti. Helsingin keskuskampuksella heteromimmit käyvät ankaraa kilpailua niistä valtiotieteellisen kunkin vuosikurssin viidestä jannusta, jotka ovat hyvin tietoisia asemastaan ja sen myötä melko sietämätöntä seuraa. Professorikunnan naisistuessa myös fukseja saalistavat harmaaketut käyvät uhanalaisiksi. Näiden matemaattisten tosiasioiden vallitessa naiset etsivät miehiä, jotka jakaisivat yhteiset kaupunkilaisliberaalit arvot ja olisivat joskus lukeneet edes yhden kirjan. Muutamien Tinder-pettymysten jälkeen monet huomaavat, ettei Metropolian sählynpelaajatradenomi täyttänyt kriteereistä kumpaakaan. Teemu Selänteen elämäkertaäänikirjan kuunteleminen ei lopulta ole lukemista, vaikka somen päivystävät kirjastohenkilöt inklusiivisuuspäissään muuta väittävätkin.
Poliittisen polarisaation aikana arvot korostuvat ja muista mieltymyksistä joutuu tinkimään. Olen seurannut ilmiötä tuttavapiirissäni kohta vuosikymmenen ajan, ja kyllä meinaan sääliksi käy. Fiksut naiset, väitöskirjatutkijat, startup-osakkaat, viestintäkonsultit ja muut nuoret menestyjät raahaavat perässään vuodesta toiseen kamalia resupekkoja, joiden tutkinnot ovat kesken yhdeksättä vuotta, työelämäkokemus parhaimmillaan kulttuurialan hanttihommia ja päihdesuhde reippaasti kohtuukäytön tuolla puolen.

Menneinä vuosikymmeninä naiset hoitivat kodin ja perheen samalla kun ukkonsa kävivät töissä ja vähät välittivät muusta. Tasa-arvoistumisen myötä naiset huolehtivat edelleen vanhoista velvollisuuksistaan ja lisäksi kuittaavat työttömien hippiensä huumevelat. Seinäjokensa taakseen jättäneet naiset joutuvat vastoin odotuksiaan tyytymään vähempään kuin ansaitsevat, mutta ainakaan se sohvalla lösöttävä ukonlotjake ei kerro rasistisia vitsejä ja äänestää muistaessaan punavihreää tohtoria. Sen parempaa saa Helsingin heteromarkkinoilta hakea. Tietysti voidaan kysyä, olisiko parempi nauttia omasta älykkäästä, empaattisesta ja piristävästä seurasta kuin hyysätä kotona vätystä, jotta olisi vaan joku.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsingissä kulttuuriharrastuneisuus on kovaa valuuttaa. Teknillisillä aloilla raha ja materia korvaavat tuota puutetta.

Jos miehen kanssa vietetystä ajasta ei saa henkistä ravintoa, saa edes pelit ja vehkeet, joilla kuluttaa kulttuuria ja ostaa kivoja asioita.

Vierailija
2/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viestintäkonsultit? Hehe, aika paha.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

huutikset jyskähti

Vierailija
4/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa etsiä maalta se komea ja mukava mies. Ei se Helsingin elämä mitään hohdokasta ole ja tämä vuosikymmenten Helsinki kokemuksella. Etätyöt on keksitty.

Vierailija
5/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä tiennyt, että Taka-Savon metsissä on joku 5000 miehen hippikommuuni. Polttavatko marisätkää nuotion ympärillä ja tanssivat alasti kesäyössä?

Vierailija
6/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos hipillä on oikeat mielipiteet asioihin, niin pieni likaisuus ei haittaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
28.05.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummasti se koulutettu nainen kelpuuttaa "resupekan", kunhan ei ole suomalainen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi seitsemän