Koiran omistajat! Kuinka usein teihin tarttuu punkit koirasta?
Ihan mielenkiinnosta kyselen, varsinkin te, jotka annatte koiran nukkua sängyssänne.
Löytyykö punkkeja kävelemästä lakanoista, sohvilta tai lattialta?
Kuinka monta punkkia poistatte koirasta viikottain?
Kommentit (26)
Laitan koiralle punkkiainetta, kun kevään ensimmäinen punkki ilmestyy. Sen jälkeen ei punkkeja tartu koiraan.
Mikä on koiran punkkilääkitys ja miten se toimii?
Eikö siitä tule haittavaikutuksia koiralle?
Ei yhtään. Annan koiralle jo huhtikuussa ensimmäisen punkkilääkkeen jonka jälkeen kaikki punkit jotka purevat, kuolevat.
Aiemmin löytyi pari kertaa viikossa, jopa sängystä, vaikka koira ei yleensä nuku sängyssä ja koirasta myös pari, jotka päässet kiinnittymään. Tietääkseni en itse kuitenkaan saanut puremaa. Pyysin reseptin Nexgard nimiseen aineeseen, jonka lisäksi käytin jotain liuosta ulkoisesti ja sen jälkeen punkit hävisivät lähes täysin.
Ei ole koskaan itseen kiinnittynyt.
Vierailija kirjoitti:
Mikä on koiran punkkilääkitys ja miten se toimii?
Eikö siitä tule haittavaikutuksia koiralle?
Punkkipanta, sisäinen lääke eläinlääkäriltä tai valelulius apteekista. Joo varmaan ovat vahvoja, mutta ei meillä ainakaan ole mitään oireita tullut ja toimivat.
Ei tartu koirasta ihmiseen jos ovat jo sinne koiraan tiensä löytäneet. Valeluliuos on meillä pitänyt punkit kokonaan poissa, ekana kesänä kun ei heti tajuttu hakea sitä, punkkeja löytyi koirasta useita viikossa, pari kertaa myös ruokailleita punkkeja sängystä.
En suosittele liuoksia turkkiin jos on lapsia perheessä. Suun kautta annettava lääke on myös tehokkain: punkit kuolevat ja lääke tehoaa 3kk.
Meillä ei koira saa tulla sohvalle tai sänkyyn, nukkuu omalla pedillään. Punkkeja on noin 1-2 kesässä.
Oli koira 12 vuotta, yhtään punkkia en koirasta enkä sisältä löytänyt.
Miksi punkki ihmiseen siirtyisi, jos se on koiraan päässyt käsiksi? Paitsi tietysti siinä tapauksessa, että koira on käsitelty liuoksella, joka maistuu punkin mielestä pahalle.
Kyllä ne punkit tulee ihmiseen sieltä mistä koiraankin. Pihalta, heinikosta, varvikosta.
Ei ole ikinä tarttunut koirasta punkkia eikä kyllä mistään muualtakaan kohta 40 vuoteen.
Liuoksista oli minullakin huono omatunto koska koira ui paljon. Myös omia käsiä sai pestä tiuhaan koiran silittämisen jälkeen ja just erityisesti pieniä lapsia kielsin kokonaan silittämästä pari vkoa sen laittamisen jälkeen. Liuos toimi vaihtelevasti, mutta ehdottomasti paremmin kuin panta jonka kanssa punkkeja oli viikoittain yksittäisiä siellä täällä.
Viime kesänä kokeilin ensimmäistä kertaa suun kautta annettavaa lääkettä, ehdottomasti paras tuote. Ainoa miinus on resepti ja korkea hinta. Mutta 2 tbl riittää onneksi koko kesäksi, liuoksia sai olla vähän väliä lisäilemässä ja tosiaan niiden vesistöihin leviäminen ei ole hyvä juttu
Ei ole koskaan tarttunut itseen. Kerran on hypännyt koiran turkilta oman käden päälle, mutta ei ehtinyt tarttua. Valkoinen koira kerää paljon punkkeja kesän aikana. Ja on punkkilääke käytössä.
Vierailija kirjoitti:
En suosittele liuoksia turkkiin jos on lapsia perheessä. Suun kautta annettava lääke on myös tehokkain: punkit kuolevat ja lääke tehoaa 3kk.
Suun kautta annettava ei karkota niitä punkkeja kuten liuokset. Turkin mukana voi tulla sisään punkkeja, jotka eivät ole vielä puraisseet koiraa ja kuolleet. Liuos karkoittaa punkit ennen kuin punkki ehtii kiinnittyä koiraan.
Koirasta punkit ei juuri siirry vaikka nukkuisi samassa sängyssä koska ne on jo siellä koirassa. Nukkunut ajoittain punkkisenkin koirani kanssa 9 v. Punkki itsellä 1 krt ja todennäköisesti tuli metsästä suoraan.
Muutaman kerran olen löytänyt niitä kuleksimasta sängyltä ja kerran käsivarrellani kipitti yksi. Eivät olleet mitään verta imeneitä, enkä ole koskaan ainkaan huomannut tai löytänyt punkkia iholtani kiinnityneenä.
Luulen, että mulla on jokin luontainen suoja.
En ole koirasta saanut itseeni, muutenkin varmaan 10 v kun punkki jäi kiinni itseeni, sain heinikosta kyykkypissalla. Sen jälkeen olen ulkona pissannut suorin jaloin, taivuttamalla yläkehoa eteenpäin
Koiraan en laita mitään punkkiaineita, eikä sihen tule kuin harvoin punkki, naamaan jos tulee, on tiheä karva
Kannattaa käyttää koiralla punkkilääkitystä.
Minulla on yhden kerran elämässäni ollut punkki. Luulen sen tarttuneen siitä kun kävelin pitkässä heinikossa ja pöpelikössä,