Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Säästövinkit pinoon

Vierailija
28.08.2008 |

Rahapulassani olen kokeillut monenlaista, entä te? Tässä jotain millä rahanmenoa saa pienemmäksi.



1. Lopeta lehtitilaukset ja ehdottomasti kirjakerhot. Käy kirjastossa.

2. Vältä mahd. mukaan puhelinta.

3. Kauppaketjujen hinnoissa on eroja.

4. Leivo itse jos ehdit.

5. Jätä elokuvissa käynti ja videovuokraus.

6. Osta perunaa, porkkanaa ja kaalta.

7. Tee keittoja ja pataruokia itse.

8. Poimi itse marjoja.

9. Kannusta perheen koululaisia syömään hyvin koulussa.

10. Jätä makea. Lapsille silti karkkipäivä.

11. Vältä pankkikortin käyttöä. Maksa käteisellä.

12. Leikkaa itse lasten hiukset.

13. Hyödynnä kirpputorit.

14. Myy pois nurkissa lojuvaa tavaraa. Saat rahaa.

15. Korjaa rikkinäisiä vaatteita.

16. Tee onnittelukortti itse.

17. Kirjoita kirje ystävälle, jota et näe usein. (siis älä soita mammuttipuhelua)

18. Jos mahdollista mene pyörällä.

19. Vältä huoltoaseman kahviloita. Tee eväät matkalle.

20. Tämä on vaikea: osta itselle uusi vaate vain kerran puolessa vuodessa.

Kommentit (43)

Vierailija
1/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noi 11 & 23.n vinkit on oikeesti hyviä.

Vierailija
2/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ok-talossa suihkuvesikin maksaa enemmän-

aika koomista käydä suihkussa harrastustiloissa...



-jokuhan käytti aikaisemmista listoissa wc-paperinkin kahteen kertaan...pesi ja ripusti narulle-



ja

- joku säästi -ok-talon lämmityksessä ja talo alkoi homehtua...



-------------

VINKKEJÄ lisää...



- kierrätys kunniaan

- kirpputorilla säästän 50 % lasten vaatteiden hinnasta, ksoka ostan puolet vaatteita kirppikseltä ja puolet uusina

- lasten urheiluvälineet kannattaa ostaa kirppikseltä- sukset, luistimet, nappulakengät, monot. ehkä polkupyörätkin...

- omat työvaatteetkin ostan nettikirppiksestä liituraitapukua myöten- merkkituotteet erityisesti kannattaa osta kirpparilta ( legot, reimat, mayoralit, ellet...)- saa kestävää edullisesti

- yksi auto perheessä, toinen puoliso ajaa julkiskilla töihin

- lehdet vaihtoon naapurin rouvan kanssa

- moni kirpputorija kierrätyskeskus esim. muuton yhteydessä noutaa ilmaiseksi vanhat tavarasi ja huonekalusi- säästät ytv-kaatopaikalle vienti maksut / hyviä huonekaluja ei kannata viedä kaatopaikalle)- bensaa ja omia voimia

-jos keraaminen wc-lavuaari halkeaa lasten leikeissä- hae 200 euron arvoinen tiskiallas ilmaiseksi kierrätyskeskuksesta ja asennuta naapurin insinöörillä kahvikupin hinnalla

- osta lapsille UUTENA mieluiten kunnon turvavöillä varustetut ja turvalliset nelipyöräiset lastenvaunut,rattaat, turvaistuimet ja hyvät patjat pinnasänkyyn- säästät lasten lääkärikuluissa

- samoin kunnon reimatec puvut lapsille- niin säästät lääkärimaksuissa

- polupyärllä hae lähikapuan ostokset- säästät rahaa ja serlkäsi välilevyä ( lääkärikin maksaa...ja sairastaminen on pitkän päälle kallista...oli sairaus mikä tahansa)

- ota lapsille synnytyslaitokselat sairausvakuutus- se on 2000-luvulla must ja maksaa itsensä takaisin keskivertolapsella, NYT kun terveyskeskus- ja neuvolapalvelut ovat rapistumassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/43 |
31.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on tosi hyvä ja toimiva, että ei kuluttaa vähän vähemmän.

Vierailija
4/43 |
31.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästäväisyys on ihan jees, mutta rajansa kaikella.



Joillain homma on ilmeisesti mennyt vähän liiallisuuksiin! Liiallinen piheys on sairautta.

Vierailija
5/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

21. Korjaa rikkinäisiä tavaroita. Monta pientä ja halpaakin tavaraa voi korjata helposti kestämään ainakin hieman pidempään. (Ennen uuden ostamista mietin rikkinäisen kohdalla toimiiko tähän teippi tai liima. Yllätävän moneen käyttöesineeseen toimii.)



22. Vaihda kavereiden kanssa tavaroita. Omiakin voi antaa pois, vaikka ei saisi mitään vaihdossa. Usein kun kavereilla tulee jotain itselleen tarpeetonta, heille tulee mieleen tarjota tavaraa sinulle ensin pois heittämistä. Lisäksi kaikille ei kehtaa tarjota vanhoja romujaan, mutta kun tietää toisenkin kierrättävän, tulee tällaisille ihmisille tarjottua turhia tavaroitaan useammin.

Vierailija
6/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- käy kaupassa vain kerran viikossa

- vältä eineksiä

- säästä sähköä, jos asut ok-talossa, laske sisälämpötilaa asteella, pese vain likaiset pyykit (ja esim. lasten vaatteista voi vain huuhtaista sen ruokatahran rinnuksesta), turhat valot pois päältä

- tee itse hilloa ja mehua, jos osaat, omenoita ja herukoita saa sukulaisilta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaupassa. Älä osta mitään, mitä ei lue listalla.



Jatka liharuokia kasviksilla, näin saat esim. 400g jauhelihan riittämään suurempaan kastike/laatikkomäärään.

Vierailija
8/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- puuro kunniaan, se on puoli-ilmaista

- töihinkin voi ottaa eväät mukaan

- suunnitelmallisuutta ruoankäyttöön, älä heitä ruokaa pois

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perusta tili, jonne siirrät joka kuukausi tietyn summan rahaa. Summa voi olla pienikin, vaikka 30-50 euroa, se on kuitenkin rahaa. Pitemmän päälle saat kerrytettyä "pahan päivän varan".



Jos tapahtuu jotain yllättävää, et ole heti pulassa.



Ja toinen erittäin tärkeä: ENNAKOINTI. Kaikki me tiedämme, että esim. joulu tulee joulukuussa. Jos rahaa on rajoitetusti, laita jo nyt viimeistään lahjarahaa talteen.

Vierailija
10/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

* Käytä pakastinta. Osta tarjoustuotteita, tee suuria määriä ruokia kerralla, joita pakastat valmiiksi annoksiksi. Näin sinulla on aina hätävara pakkasessa ja pärjäät montakin päivää näillä ruuilla. Katso ruokia sesongin mukaan... esim. nyt on juuresten aika. Mieti valmiiksi viikon ruokalista ennen ostoksille menoa ja käy kerran viikossa kaupassa.



* Samaa kuin edellinen, ennakoi. Osta lapsille vaatteita alennuksista isompaa kokoa etukäteen, kirpparilta voi ostaa jo talvihaalarin, se talvi tulee kuitenkin... Joululahjoja voi ostaa etukäteen tarjouksista ja tehdä myös itse... niitä ei oikeasti tarvita kymmeniä. KIERRÄTÄ kaikki mahdollinen!



* Sähkölämmitystalot, käyttäkää yösähköä. Pidemmän päälle ilmalämpöpumppu on todella hyvä ratkaisu, sähkölaskut pienenevät huomattavasti. Käytä vettä säästeliäästi, suihkussa ei läträtä puolta tuntia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän kotiäiti-opiskelijaperhe on tuolla sivuun laittamisella lapsen kotihoidon aikana säästänyt yli 4000 euroa. Summassa mukana myös huutiksessa myydyistä tavaroista saadut rahat.



Ja ikinä ei pidä ostaa mitään ilman pitkällistä harkintaa!!! Pysyy kotikin rojuttomampana.

Vierailija
12/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- säästötili: talleta kuussa "ylimääräiset" rahat sinne

- keskitä ostokset ja mahdollisuuksien mukaan vakuutukset ja sähkö tiettyyn kauppaketjuun: meillä esim. kertyy vuodessa niin kivasti S-bonusta tilile, jossa muuten kasvavat myös korkoa, että joulu ei rasita kukkaroa yhtään

- älä juokse tarjousten perässä eri kaupoissa

- tee kauppalista, vältä heräteostoksia PAITSI jos löydät hyvän tarjouksen esim. lihoja -50% niin tietenkin kannattaa ostaa kerralla vaikka jemmaankin ja pakastaa MUTTA älä osta edes tarjouksesta mitään mitä et tarvitse

- vertaile hintoja, erityisesti kilohintoja: suuri pakkaus ei aina olekkaan halvempi

- suosi kaupan omia tuotemerkkejä

- ennakoi esim. lapsille voi ostaa vaatteita myös etukäteen

- hyödynnä synttärit: kaikki kuitenkin kysyvät mitä lapselle lahjaksi ja haluavat mielummin ostaa jotain tarpeellista. Jos lapsi tarvitsee uudet housut niin pyydä reilusti niitä.

- leivo itse leipää ja kahviherkut

- jätä keksit, limut, chipsit yms. juhlahetkiin

- älä tupakoi äläkä juo alkoholia, ainakaan paljon

- itse en harrasta kirppareita, mutta kierrätän vaatteet esikoiselta toisille lapsille. Siksi ostan laadukasta vaatetta, jotta kestäisi.

- älä heitä ruokaa pois

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Postimaksut säästää jos on mahdollista kirjoittaa kirje sähköpostitse, siten minä pidän kaukaisiin ystäviini yhteyttä (inhoan puhelimessa puhumista)



Ja unohtakaa tv, siten ei tarvitse tuota tv-lupaa maksaa. Meillä oltu puoli vuotta ilman tv:tä ja perhe kummasti viihtyy yhdessä illat ja menee ajoissa nukkumaan.

Vierailija
14/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- Millä tavalla käteisen käyttö pankkikortin sijaan auttaa säästämisessä?



- Onko se ruoka kaupassa halvempaa jos sitä ostaa vain kerran viikossa? Minä ainakin pystyn käyttämään tarjoukset hyväksi paljon paremmin käymällä kaupassa USEAMMIN. Tietysti jos sinne kauppaan mennään autolla ja käytetään bensaa niin sitten on eri juttu, mutta meillä kauppa on matkan varrella joka tapauksessa.



- Miten ihmeessä se säästää että ei osta mitään listan ulkopuolelta? Minä nimenomaan ostan paljon heräteostoksina tuotteita oransseilla etiketeillä, hyvässä alennuksessa olevia tavaroita jne. Lihaa meillä ei juuri muuten ostetakaan kuin oransseilla etiketeillä ja laitetaan pakastimeen.



- Kasvikset eivät ole halpaa ruokaa, niistä saatava energia on kaikkein KALLEINTA. Jos jollain haluaa ruokaa "jatkaa" niin se kannattaa tehdä vehnäjauhoilla, makaronilla, riisillä ja ehkä perunalla. Soijarouhe on yksi vaihtoehto lihan korvaamiseen ja linsseistä saa halpoja proteiineja.



- Millä tavalla useampi tili säästää? Useinhan tileistä on jopa menoja kun tulee palvelumaksuja ym. Ja ainakin rahan veivaaminen tililtä toiselle vie aikaa.



- Tiettyyn kauppaketjuun keskittäminen ei välttämättä tuo säästöä vaan voi jopa maksaa enemmän. Naapurikaupassa joku tuote voi olla halvempi.



Totuus on se, että teillä ei ole rahankäytön hallinta kondiksessa jos pitää kehitellä tällaisia vippaskonsteja ja silloin on turha miettiä säästämistä vaan kannattaisi ensin keskittyä siihen rahankäytön hallintaan.



Todellinen säästäminen alkaa vasta sitten kun ei enää tarvitse pelätä omia mielitekojaan ja heräteostoksiaan tai sitä että rahat jotenkin häviävät huomaamatta tililtä.



Eli asennemuutosta peliin, vippaskonstit ei auta.



t. yksi jolle on aina jäänyt tuhansia, nykyisin jopa kymmeniätuhansia säästöön näitä "vinkkejä" välttämällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totuus on se, että teillä ei ole rahankäytön hallinta kondiksessa jos pitää kehitellä tällaisia vippaskonsteja ja silloin on turha miettiä säästämistä vaan kannattaisi ensin keskittyä siihen rahankäytön hallintaan.

Älä vastaa, äläkä lue tällaisia avauksia sitten.

T: hoitovapaalla oleva, jolla käyttötilillä vajaa 5000, s-tilillä 1500 ja määräaikaistalletuksella 7000 -joten enköhän hallitse talouteni suht hyvin?

Vierailija
16/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kesällä syötti yhteen ketjuun tarkat tiedot siitä, että kuinka paljon maksaa1kcal esim. öljystä verrattuna paljonko maksaa 1kcal porkkanasta.

Vierailija
17/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät nämä yllä luetellut minusta mitään vippaskonsteja ole vaan ihan normaalia hintatietoista käyttäytymistä. Säästää ei voi ellei rahaa jää "yli". Eikä rahaa monella jää yli jos ei kiinnitä yhtään huomiota siihen mitä ostaa. Miksi ostaa kalleinta jos voi myös päästä halvemmalla?





- Millä tavalla käteisen käyttö pankkikortin sijaan auttaa säästämisessä?

---> tätä minäkään en ymmärrä



- Onko se ruoka kaupassa halvempaa jos sitä ostaa vain kerran viikossa? Minä ainakin pystyn käyttämään tarjoukset hyväksi paljon paremmin käymällä kaupassa USEAMMIN. Tietysti jos sinne kauppaan mennään autolla ja käytetään bensaa niin sitten on eri juttu, mutta meillä kauppa on matkan varrella joka tapauksessa.

---> ainakin me menemme kauppaan autolla, joten bensan kulutus vähenee ja yleisesti ottaen myös heräteostosten, siis tarpeettomien sellaisten, tekeminen on vähäisempää jos siellä kaupassa ei ravaa alvariinsa



- Miten ihmeessä se säästää että ei osta mitään listan ulkopuolelta? Minä nimenomaan ostan paljon heräteostoksina tuotteita oransseilla etiketeillä, hyvässä alennuksessa olevia tavaroita jne. Lihaa meillä ei juuri muuten ostetakaan kuin oransseilla etiketeillä ja laitetaan pakastimeen.

-->tästä olen samaa mieltä kanssasi



- Kasvikset eivät ole halpaa ruokaa, niistä saatava energia on kaikkein KALLEINTA. Jos jollain haluaa ruokaa "jatkaa" niin se kannattaa tehdä vehnäjauhoilla, makaronilla, riisillä ja ehkä perunalla. Soijarouhe on yksi vaihtoehto lihan korvaamiseen ja linsseistä saa halpoja proteiineja.

--> kasvikset eivät ole kalliita jos ostaa sesongin kasviksia. Ja terveellisiä ne ainakin ovat.



- Millä tavalla useampi tili säästää? Useinhan tileistä on jopa menoja kun tulee palvelumaksuja ym. Ja ainakin rahan veivaaminen tililtä toiselle vie aikaa.

--> ainakaan meillä säästötilit eivät maksa mitään. Pakkoko sitä on valita sellainen tili, josta peritään maksu? Raha säilyy paremmin jemmassa kun se ei loju käyttötilillä ja säästötiliksi voi valita myös parempikorkoisen tilin.



- Tiettyyn kauppaketjuun keskittäminen ei välttämättä tuo säästöä vaan voi jopa maksaa enemmän. Naapurikaupassa joku tuote voi olla halvempi.

--> Joku tuote on halvempi naapurissa ja joku toisessa kaupassa. Tässä palataan taas bensan kulutukseen ja mitä järkeä on juosta ympäri kaupunkia tarjousten perässä? Kuten sanottu meillä S-bonus on ihan kiva potti ja sen kertyminen osaltaan tasoittaa sitä eroa, että K-kaupassa joku yksittäinen tuote on halvempi.

Vierailija
18/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahapulassani olen kokeillut monenlaista, entä te? Tässä jotain millä rahanmenoa saa pienemmäksi. -> Minä kirjoitin pornoa rahapulassa, siitä sai aika hyvät hillot. Nykyisin olen töissä.

1. Lopeta lehtitilaukset ja ehdottomasti kirjakerhot. Käy kirjastossa. -> varmasti en luovu tilaamistani lehdistä, ne ovat henkireikä arjen keskellä.

2. Vältä mahd. mukaan puhelinta. -> miten se on mahdollista?

3. Kauppaketjujen hinnoissa on eroja. -> myös laadussa, käyn vain K-kaupoissa.

4. Leivo itse jos ehdit. -> näin teen, mutta huvin vuoksi.

5. Jätä elokuvissa käynti ja videovuokraus. -> en harrasta juuri kumpaakaan.

6. Osta perunaa, porkkanaa ja kaalta. -> kyllä niitä tulee ostettua.

7. Tee keittoja ja pataruokia itse -> tietty teen

8. Poimi itse marjoja -> en jaksa ja viitsi ja mustikkaa oli aika heikosti tänä vuonna.

9. Kannusta perheen koululaisia syömään hyvin koulussa -> syököön miten lystää, kotona kyllä on aina ruokaa tarjolla.

10. Jätä makea. Lapsille silti karkkipäivä. -> karkkipäivä on koko perheellä.

11. Vältä pankkikortin käyttöä. Maksa käteisellä. -> pankkikortti on kätevin

12. Leikkaa itse lasten hiukset. -> no en tosiaankaan leikkaa, ulkonälläkin on merkitystä ja turvallisuudella

13. Hyödynnä kirpputorit. -> sieltä ei juuri kannata mitään ostaa, alestakin saa uuutta halvemmalla

14. Myy pois nurkissa lojuvaa tavaraa. Saat rahaa. -> ei ole mitään turhaa.

15. Korjaa rikkinäisiä vaatteita. -> en osaa/viitsi

16. Tee onnittelukortti itse. -> lapset tekevätkin.

17. Kirjoita kirje ystävälle, jota et näe usein. (siis älä soita mammuttipuhelua) -> no enkä kirjoita, puhelu on parempi ja sosiaalisempi tapa

18. Jos mahdollista mene pyörällä. -> näin teen

19. Vältä huoltoaseman kahviloita. Tee eväät matkalle. -> tauko on osa virkistystä ja mielellämme pysähdymme kuppilaan syömään.

20. Tämä on vaikea: osta itselle uusi vaate vain kerran puolessa vuodessa.-> ei tule kuuloonkaan, ostan monta vaatetta kuukaudessa.

Vierailija
19/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en kanna isoja summia käteistä mukana, joten jos käyttäisin vain käteistä, jäisi moni heräteostos tekemättä esim. vaatekaupassa. Kortilla kun on helppo höylätä joka tilanteessa.



Ruokakaupassakin tulee mietittyä paljonko rahaa on mukana, eikä tule heiteltyä ihan mitä vain ostoskärryihin.

Vierailija
20/43 |
28.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun kukkarossa on rahaa vain 50 euroa, on mietittävä tarkkaan, mitä sieltä kaupasta ostaa. Kun taas maksaa pankkikortilla, kärryyn on helpompi kerätä tavaraa, kun hinnasta ei ole niin väliä. Se on vaan yksinkertainen totuus, että kortilla kuluu enemmän rahaa.