Minkälaista ja minkä tasoista hoitoa olette saaneet PTSDhen?
Käypähoito sivuilla todetaan mm. seuraavaa:
"Trauman jälkeen jatkuvasti oireilevat tulee tutkia perusterveydenhuollossa ja työterveyshuollossa asianmukaisesti ja ohjata tarvittaessa hoitoon"
Millaista hoitoa olet itse saanut, oletko kokenut saavasi apua ja helpotusta elämääsi/oireisiisi?
Vai onko vaihtoehtoisesti käynyt niin että olet turhaan käyttänyt aikaasi juoksemalla terapeutin volla, saanut osaksesi vääriä diagnooseja, virheellisiä lausuntoja ja/tai lisätraumatisaatiota seurauksena puutteellisesta tai väärästä hoidosta?
Kokemuksia kaivataan.
Kommentit (6)
Olen käsitellyt kärsimäni traumat ilman kenenkään ulkopuolisen apua, päässyt niistä yli ja nyt elän parasta elämääni.
Elämässä suunta on eteenpäin, ei jäädä menneisiin vellomaan.
Varmaan moni ei saa. Voinut olla aina se. Sen paraneminen voi vaatia rauhallisen asuinpaikan jossa ei liikenne jyrise tai kivan. Suomessa ympäristö kolkko ja sää. Myös että on riittävä raha, eikä joudu pelkäämään koko ajan ettei riitä. Usein tulee kriisitilanteita, koska moni asia hajoaa arjessa ihmisillä tai ei toimi. Sitten ihmissuhteiden tila vielä.
BetterHelp.Terapeutteja pystyy vertailemaan.
Vierailija kirjoitti:
Olen käsitellyt kärsimäni traumat ilman kenenkään ulkopuolisen apua, päässyt niistä yli ja nyt elän parasta elämääni.
Elämässä suunta on eteenpäin, ei jäädä menneisiin vellomaan.
Ei kyse ole aina menneissä vellomisesta. Joillakin nykyhetki voi aiheuttaa ongelmia, jollakin tavalla, ihan fyysinen maailma tai liiat vaatimukset. Ympäristö.
Suomessa lääkärit vaan nauraa sun PTSD:lle.