Vapautuuko kaksoismurhaaja Mikko Harju ensi vuonna elinkautisesta?
Onko elinkautinen Suomessa 12 vuotta ja onko kahdesta murhasta tuomittu rikollinen ensi vuonna jo vapaalla jalalla?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Miksi on niin, että meidän täytyy sietää rikollisia vapaalla jalalla?
Yksilön oikeus vapauteen on meillä suurempi kuin muiden oikeus turvallisuuteen. Tämä toteutuu jo ihan koulussa, päiväkodeissa, vanhainkodeissa. Arvaamatonta, vaarallista henkilöä ei voi rajoittaa tai rajata esim. erilliseen tilaan, koska se rikkoo hänen oikeuksiaan. Herran haltuun.
Tuleeko 12 vuotta täyteen vuoden päästä? Jos noin, niin ollaan jo lähellä 2030-luvua ennen kuin pääsee vapaaksi.
Elinkautinen, on Suomessa minimissään 12 vuotta, mutta käytännössä se on keskimäärin noin 15 vuotta mitä istutaan. Kaksoismurhaaja istuu vielä kauemmin.
Pimeessä verkossa on saitti, joka esittelee Suomen sairaimpien rikollisten henkilöllisyyksiä. Siellä on tälläkin oma profiili ja löytyy päivitetyt kuvat tekijästä. Ihan hyvä olis saada vastaava saitti tänne avoimeen verkkoon.
Tää ei tuu kyllä vielä hetkeen pääsemään ulos, istuu vielä useita vuosia. Sen verran voin minäkin paljastaa.
Miksi on niin, että meidän täytyy sietää rikollisia vapaalla jalalla?