En tajua sitä että kirppiksillä, facessa, torissa ym myydään lasten käytettyjä kenkiä !?!
Lapsen jalka on pehmeä ja muovautuvainen. Tarvitsee napakan ja istuvan kengän joka muotoutuu juuri oikean laiseksi jalassa.
Lapsen kengät täytyy olla aina uudet eikä kenenkään toisen tallomat.
Jotkut kumisaappaat tietty menee mut kaikki muut kengät.
Kommentit (8)
Kaikki lapseni kulkeneet koko ikänsä kirpparikengissä tai pienemmät isommalta perityillä ja ihan SM-tason urheilijoita tullut (toki treenikengät uutena tietty)
Työkaveri saikirpparikengistä jalkasilsan. Meni vaihtoon kaikki kengät, ja pitkä lääkitys. Kirpparilta ostetut kengät oli suhteellisen uuden näköiset, joten tässä oli varmaan laitettu vahinko kiertämään.
Meillä lastenkengät eivät ole kestäneet kirpparille asti. Niitä kenkiä on kuulkaa ostettu aika perhanan monta paria ja kaikki on mätetty roskiin.
Juhlakengät ja flip flopit voi hyvin olla käytettyjä. Käytetään ehkä yksissä juhlisaa tai yksi lomamatka.
Sama kun aikuiset myy niitä käytettyjä birkkenstokkeja.
"Vähän käytetyt" "kuin uudet" jne.
Ja pohjissa näkyy tummat läikät varpaiden pohjissa, yök.
Mutta kun birkkenstokit...
En keksi mitään järkevämpää tuotetta myydä kirpputorilla kun lapsen kengät.
Lapsen jalka kasvaa kovaa vauhtia ja voi joutua päivittämään kuukausien välein. Vaikka hukummekin jo pikamuotiin, niin se tästä vielä puuttuisi, että muutaman kuukauden käytön jälkeen heitetään hyvät kengät pois. Samasta syystä niitä on kiva ostaa käytettynä edullisesti, kun niistä ei kuitenkaan ole pitkäksi aikaa iloa.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki lapseni kulkeneet koko ikänsä kirpparikengissä tai pienemmät isommalta perityillä ja ihan SM-tason urheilijoita tullut (toki treenikengät uutena tietty)
No sehän muuttaa tilanteen jos ihan sm-tasoa. Kyllä kyllä.
Urbaanilegenda