Mikä on syy sille, ettei perheesi matkustanut pääsiäisenä minnekään?
Lapissa on moni lapsiperhe nauttimassa upeista keleistä rinteessä ja ladulla.
Miksi pääsiäinen teillä vietetään ihan kotona?
Kommentit (30)
Olen töissä kiirastorstaina ja pääsiäispäivänä. Turha lähteä kauas sukuloimaan.
Asumme rannalla.
Pääsiäisenä hiihtelemme jäällä, lämmitämme rantasaunaa ja pulahdamme avannossa. Ja kokkaamme illalla ja litkimme viinejä.
Miksi lähtisimme pois kotoa?
Koska olen kahden kuukauden sisällä ollut yhdellä kaukomatkalla ja yhdellä Euroopan.
Koska en hiihdä.
Koska nuoremme ovat jo yliopistossa ja heillä on opiskelukiireitä. Lasketteleva nuori on käynyt tänä talvena jo useammankin kerran Rukalla ja Levillä.
Koska lähdemme toukokuun puolivälissä perheen kanssa viikoksi ulkomaille.
Lähdetään vasta pääsiäisen jälkeen. Nyt on mukava rauhoittua kotona kiireisten työkuukausien jälkeen.
Mitä ihmettä se kelleen kuuluu, missä kukin pääsiäisensä viettää?
Painu ihan keskenäsi sinne rinteeseen muiden laumasielujen kanssa!
Oltiin reissussa kolme viikkoa sitten ja heti kesäkuussa lähdetään taas. Emme halua matkustaa pääsiäisenä, koska silloin on kallista, ruuhkaista ja moni paikka kiinni. Emme siis ole Lapin-matkailijoita vaan suuntaamme aina jonnekin eteläisempiin maihin.
Koska inhoan talvea ja talviurheilua. Matkustan muutenkin sesonkien ulkopuolella.
Mökit hinnoiteltu taas ylihintaiseksi ettei ole varaa
a) ei ole lapsia jotka olisivat vaatineet lähtemään yhtään mihinkään,
b) olen töissä.
Onpa taas harmituksen aiheet.
Itse olen kipeänä, joten perheauto ei nyt liiku mihinkään. Hyvin tämä pääsiäinen nuorison kesken on mennyt kotonakin, valituksia sijainnista ei ole tullut.
Miksi hemmetissä maksaisin kalliisti siitä että kävisin paikoissa missä on lapsiperheitä? En minä hullu sentään ole.
Mökki pitää laittaa kevätkuntoon, samalla vuoden ekat rantasaunomiset (sauna veden päällä) avannon kera ja pohjalla 7h pilkkipäivä, +3kg pannukarkeaa affenta.
Oikeastaan ainoa mitä Lappi voisi tarjota päälle, tai oikeastaan vaihdokkaana, affenat voisivat olla rautuja. Tosin vappuna voisi ehtiä kävästä rautupilkilläkin vielä...
En tiedä mitään niin kivaa, kuin olla rauhassa kotona. Lämmittää sauna ja palju. Meillä on ihana ja viihtyisä koti, ostetaan hyvää ruokaa ja viiniä, kokkaillaan pitkän kaavan mukaan. Loikoillaan, ulkoillaan, halitaan toisiamme ja koiraa. 🥰
Olemme Alpeilla! Meillä on täällä oma asunto, viisi huonetta ja keittiö. Suku ei tiedä, eikä niille kerrota.
Koska olen ollut helmi-maaliskuussa kaikki arkipäivät työmatkoilla. Ei voisi vähempää kiinnostaa matkailu juuri nyt.
Meillä nuoret tykkää olla näillä pidennetyillä viikonlopuilla ihan vaan kotona ja ladata akkuja. Syödään, saunotaan, nukutaan, katsotaan leffoja. Ulkoilupakkoakaan ei ole. Eikö ollakin kamala perhe?
Ei yksinkertaisesti huvittanut. Kevät on ollu raskasta ja väsyttävää työrintamalla. Nyt on ollut ihanat päivät jo tähän mennessä. On syöty hyvin, ulkoiltu yhdessä, pelailtu pelejä, katsottu elokuvaa, nukuttu paljon.
Vauvapalstailla voi kotonakin. Asun Lapissa, eikä tee mieli yhtään turistirysiin.