Voitaisiko tänne saada edes yksi keskustelu politiikasta mitä ei poisteta?
Vaalit lisää tunteita siitä miten ja mitä kukakin haluaa. Kiinan tyyliä ettei kansalainen saa sanoa mitä ajattelee. Hyödyttääkö oikeasti ketään sensuroida mielipiteitä vain siksi että on eri mieltä? Mä ainakin olisin järkyttynyt jos porukat hymisi yhden puolueen olevan niin paljon muita parempi ettei niiden muiden mielipidettä sallita.
Mä voin myöntää että joissakin asioissa en tiedä ja jos olisin päättäjä niin kysyisin asiantuntijoilta. Jees henkilöt on siitä huonoja että niiltä ei saa totuutta. Jos siis olisin päättäjä niin jo siinä vaikeus. Keiltä saan uskottavaa oikeasti totta tietoa. Aivan kohtuuton jo ajatuksena että pääministeri tai presidentti noin vaan tietää aina kaiken.
Persujen mielestä asiat on niin yksinkertaisia että viisas kana tietää. Voi että kun maailma olisi niin helppo. Silloin minäkin äänestäisin persuja. Onko kurdi tero vai vapaustaistelija? Minkä verran yksilö saa päättää millä päihtyy? Saako ajatella vai onko puolue aina oikeassa? Minkä verran yrityksen voitosta on kohtuullista antaa työn tekijöille? Verotus onko se pelkkää ryöstöä vai myös yhteiskunnan etu?
Kommentit (2)
Ei, koska politiikkakeskusteluja varten on olemassa muita palstoja.
 tämä voitais pitää politiikkavapaana.
mene muualle!
Riikka purran ihannointi sallitaan, mutta kaikki muu poistuu.