Tarviiko ennakkoäänestäessä vieraalla paikkakunnalla ilmoittaa mihin vaalipiiriin kuuluu?
Tarkistavatko nimen jostain listasta (niinkuin oikeana vaalipäivänä tekevät)
Eli pitääkö mun ilmoittaa ennakkoäänestöessä, että en muuten sitten ole tämän vaalipiirin äänestäjä, vaan sen ja sen?
Kommentit (6)
Koneelta katsovat. Henkilöllisyys varmistetaan.
Ei tarvitse, mutta sun itse pitää muistaa äänestää oman vaalipiirin ehdokasta. Tosin usein se virkailijakin sen vielä varmistaa, että äänestithän varmasti oman vaalipiirisi ehdokasta etkä käyttänyt niitä kopissa olevia ehdokaslistoja.
Eiköhän se tietokone heille näytä, kun tarkistavat henkilöllisyytesi. Vaan eipä tuo liene suuri vaiva sanoakin, että olen Vaasan vaalipiiristä tms. Ei näin pientä yksityiskohtaa kannata etukäteen stressata, että pitääkö sanoa pari sanaa vaalivirkailijalle vai ei. Asia hoituu varmasti hyvin.
Vaalipiiri näkyy äänestyslipussa sitä ei pääse pakoon.
Meilläkin luki Espoo vaikka asumme Zürichissä. Virkailija oli jo laittamassa mun äänestyslappua kirjekuoreen, kun huomautin, eikö se pitäisi myös allekirjoittaa? Meni toiselta virkailijalta ohi kun oli ruuhkaa.. Onneksi huomasin, muuten ääneni olisi hylätty. Nyt sitten jännitetään pääseekö mun valintani eduskuntaan.
Ei niitä nimiä varsinaisena vaalipäivänäkään enää printatuista listoista tarkasteta.
Mutta siis ennakkoäänestettäessä sinne kuoreen menee sekä kuori, jossa on äänestyslipukkeesi että lähete, josta selviää, mihin vaalipiiriin ääni kuuluu.
Mites ois kun koneelta katsovat?