Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Isovanhemmat eivät ota toista lasta yökylään, koska..

Vierailija
26.11.2006 |

toinen lapsistamme on poika! Mä alan olla tosi kypsänä tähän hommaan. Suvussamme kaikki muut lapsenlapset ovat tyttöjä, mutta meillä on molempia sukupuolta olevia.

Tänään ilmoittivat että milloinkas se mummin pikku prinsessa tulee yöksi niin minä sanoin, että molemmat tulevat tai sitten ei tule tyttökään. Siihen mummo vastasi, että ei pärjää pojan kanssa koska on niin mahdoton lapsi. Miten 1- vuotias voi olla mahdoton jos hän ei osaa vielä kävellä eikä muutenkaan ole joka paikkaan menossa. Ärsyttää!!!

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun vanhemmat taas ei ota meidän lasta hoitoon, mutta siskon lapsi on tosi mieluinen yövieras. Ihan kiva :( En tiedä mistä johtuu ja en edes enää niin välitä. Saavat sitten ihmetellä miksi tämä lapsenlapsi jää heille etäisemmäksi. Itseppähän haluavat. Mielellään vietäisiin, mutta jos ei kelpaa niin ei sitten.

Vierailija
2/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö on vanhempi (3v), poika nuorempi (1v). Tyttö osaa jo itse pyytää isovanhemmille yökylään, poika ei vielä siitä ymmärrä.

Silloin, kun meillä on joku tärkeämpi meno, isovanhemmat ottavat molemmat lapset yöksi. Mutta muulloin vain tytön. En näe siinä mitään omituista, poikakin takuulla pääsee isovanhempien luo yöksi kunhan kasvaa ja oppii itse pyytämään sinne. Ja silloin käy joskus niin, että vain poika pääsee, tyttö ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en hyväksyisi tuollaista syrjimistä.

Vierailija
4/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

edes ollut laittamassa yökylään. On ihan liian pieni! Ja voihan ne lapset mennä vuorotellen, jos on liian työlästä.

Vierailija
5/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä se välttämättä sukupuolesta ole kiinni. Vanhemmat ihmiset helposti ajattelee stereotyyppisesti että " pojat on vilkkaita, tytöt rauhallisia" . Teillä vaan on vilkas lapsi ja ne siis selittää sen noin. En minä olisi tunkemassa omia TYTTÖJÄNIKÄÄN isovanhemmille yhtä aikaa yökylään kuin hätätilassa. Lapset nauttii siitä kun ne saa mummun ja vaarin huomion kokonaan.

Vierailija
6/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoinen on ollut yökylässä 2kk ikäisestä jotta me vanhemmatkin saimme silloin tällöin nukkua. Ja nykyäänkin (1v 4kk) on käytännössä kerran kuussa yökylässä ja kerran oli viikon hoidossa reissun takia. En tiedä miten käy kun kuopus syntyy.



Ei tämä ehkä vastannut ap kysymykseen mutta ihmettelen MIKSI ei voisi viedä 1v hoitoon???



Taitavat olla taas näitä kateellisia jotka eivät saa lastaan hoitoon tai takertuvat lapseen eivätkä anna hoitoon. Niin kävi myös tuttavalleni että lapsi joutui ekan kerran 3v yökylään kun äiti joutui sairaalaan. kaikki tapahtui tosi yllättäen ja lapsi oli ihan paniikissa kun ei ollut tottunut.



Meidän lapsille mummola on " toinen koti" . Ei itkua tirauttele kun sinne jää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yökylään. Muuten ovat mummolassa paljon, nytkin molemmat. Ja siis ottajia olisi, mummoloiden lisäksi, myös kolme tätilää, joissa myös ollaan paljon. Minusta se yökylä on aika iso juttu ja nyrkkisääntöhän on, että yksi yö per ikävuosi eli kyllä 2-kuinen on tosi pieni yökyläilemään.



6

Vierailija
8/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" apua,1-vuotias on ihan liian pieni yökylään" ..voi kauhistus sentään!

meän muksu oli ekan kerran yökylässä 3kk ikäisenä että buahbuah.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä se minusta ole naurun eikä kerskunnan paikka, jos sellaiseen ratkaisuun päätyy.

Vierailija
10/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tuttujen ja turvallisten ihmisten luona? Pieni vauva tarvii rakkautta, syliä, unta, maitoa ja puhtaan vaipan. Helppohan tuossa iässä on muidenkin hoitaa kuin äidin, jos siis huolii pullosta maitoa.



En usko ainakaan meidän pojan kärsineen yökyläilyistä, sillä mielellään jää yöksi mummolaan, ja nukkuu yhtä hyvin kuin kotona ja on iloinen ja touhukas ja rakkautta riittää.



T:2kk ekaa kertaa yökylässä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eivätkä muut hoitajat ole vielä hyvästä.



Nyrkkisääntö on, että yksi per ikävuosi eli yksivuotiaana yksi yö, kaksivuotiaana kaksi jne.



Vierailija
12/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olen hoitanut lapseni itse. Mieheni avulla, luonnollisesti, olihan hän mukana aktiivisesti jo lapsia tehdessä, joten jakaa myös hoitovastuun kanssani.



Esikoinen oli ensimmäistä kertaa yökylässä ollessaan 1 v 8 kk, kun olin kaasona ystäväni häissä, ja mieheni toki mukana. Kuopus oli yöhoidossa ensimmäisen kerran 7 kk ikäisenä, kun olimme juhlimassa mieheni kummitädin 60-vuotissynttäreitä toisella paikkakunnalla.



Muutaman tunnin hoitoapua olemme toki ottaneet isovanhemmilta vastaan, jotta saamme hoidettua myös parisuhdettamme. Olemme käyneet ravintolassa syömässä, elokuvissa, muutamalla oluella...Meille parisuhteen hoitoa on myös se, että olemme esim. päässeet mökillä kaksin saunaan, ihan rauhassa, isovanhempien ollessa lasten kanssa. Baariin, ryyppäämään, meillä ei ole hinkua. Lomamatkalle olemme aina halunneet ottaa lapset mukaan.



En usko olevani täydellinen äiti, mutta omalla kohdallani en ole nähnyt mitään tarvetta viedä lapsiani yöhoitoon " muuten vaan" . Klisee: lapset ovat pieniä vain kerran. Isompana he toki saavat mennä isovanhemmilleen yöksi, jos sekä lapset että isovanhemmat niin haluavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saanko kysyä miksi? Onko teillä ollut joku ns. tärkeä meno (häät, hautajaiset, tms) vai oletteko vieneet muuten vaan?

En arvostele, en tuomitse, haluaisin vain tietää.

Vierailija
14/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me veimme vauvan hoitoon 2kk ikäisenä koska vauva valvotti ja kävin jotenkin niin ylikierroksilla etten pystynyt nukkumaan enää ollenkaan (max 2h/yö). Yksi yö ja saimme nukkua kunnolla. Lähdettiin vauvan nukkumaan mennessä ja haettiin aamulla.



Sen jälkeen on sitten viety milloin mistäkin syystä mutta pienenä siis tuo syy.



Jos tuota yökylään vientiä nyt miettii niin eikös sekin ole pahasta viedä sitten lapsi yleensäkin hoitoon. Olsiko ekana vuonna hoitopäiviä 1, toisena vuonna 2 vai miten? En vain tajua miten se yö, jolloin suurimman osan nukkuu, olis jotenkin kauheampi asia kun se että äiti ja isi on päivät töissä ja lapsi hoidossa JATKUVASTI? Miettikääpä sitä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

alle 1-vuotiaalle suosittelee - tai alle 3-vuotiaallekaan sen puoleen.

Vierailija
16/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Meillä esikoinen on ollut yökylässä 2kk ikäisestä jotta me vanhemmatkin saimme silloin tällöin nukkua. Ja nykyäänkin (1v 4kk) on käytännössä kerran kuussa yökylässä ja kerran oli viikon hoidossa reissun takia.

Meidän lapsille mummola on " toinen koti" . Ei itkua tirauttele kun sinne jää.

Vierailija
17/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me veimme 2.5kk vanhan koska oli häät ystävällä. Oli nukkunut ensimmäistä kertaa koko yön heräämättä.



Sen jälkeen taisikin olla jotain 8-9kk, kun oli yksin mummolassa yötä ilman äitiä.



Palasin töihin kun lapsi 1v2kk, ja koska teemme 3vuorotyötä miehen kanssa kumpikin, saamme hoidettua lapsen kotona isovanhempien avustuksella. Silloin tällöin on yötä kun meillä osuu vuorot niin että ei ole järkeä hakea enää kotiin.

Vierailija
18/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehkäpä he eivät osaa hoitaa noin pientä, vaan ajattelevat, että vauvan paikka on kotona, eikä öitä jossain vieraissa paikoissa.

Vierailija
19/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistäköhän nämäkin nyrkkisäännöt on peräisin.

Vierailija
20/28 |
26.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyin niistä myös neuvolassa ja kyllä sielläkin niitä kannatettiin.



Mutta toki Sinä olet asiantuntevampi, ilman muuta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kolme