Elämä hajoaa käsiin
Kaikki housut haaroista rikki, takin hihat rikki, repun vetoketju rikki, jääkaappi rikki, kattolamppu rikki, tänään hajosi käsisuihkun letku....
Ei rahaa, ei töitä. Vastikään valmistuin uuteen ammattiin.
Kommentit (21)
Nyt sie romahat. Ensin kärsit ja sitte romahat. Tv. Valte
Housut rikki takki rikki
reppu jääkaappi kattolamppu käsisuihku
rikki rikki rikki.
Elämä hajoaa käsiin.
Jos asut vuokralla, vuokraisännän tai kiinteistöhuollon pitäisi uusia jääkaappi ja suihkun letku. On velvollisuutesi ilmoittaa rikkoutuneista kalusteista, vesikalusteen rikkoutuminen varsinkin on paha juttu, riski vesivahinkoon.
Sossusta varmaan voisi saada vaatteisiin avustusta ja ehkä kattolamppuun, varmaan vaan poltin uusittava?
Parsinneula ja lankaa. Sähköhommiin joku ammattilainen, siinä se.
Kiskaise jääkaapin kahva irti. Riko ikkuna. Revi postiluukku irti. Irrota vessanovi. Ei sinulla vielä kaikki suinkaan ole hajonnut.
Toisinaan kaikenlaista remonttia kasautuu, mikään ei kestä ikuisesti. Joskus voi mennä pidempikin väli sitten ilman vikoja.
Kai nyt pölynimurin saat rikottua? Kuule paljon on rikkomista jäljellä.
Muista, että samaa se on kaikilla. Elämä ei ole koskaan pysyvää, missään muodossa. Luonto hajoaa ja uusiutuu, meri myrskyää ja tyyntyy, ilmat kylmenee ja kuumenee, ihmissuhteet kuihtuu ja kasvaa, tavarat todellakin hajoaa ja niitä korjaillaan tai ostetaan uusia tilalle. Sellasta se elämä on. Hengitä ulos ja hengitä sisään :D muista elää myös hetkessä, et just nyt edes tarvi noita kaikkia hajonneita tavaroitasi.
Unohtu mainita, että töissä alotetaan ja sieltä jäädään pois. Vielä tulee sun vuoro, että saat töitä tai jäät eläkkeelle.
Niin, että kannattaa sisäistää tämä elämän kiertokulun laki ja hyväksyä se. (Ihania nämä elämän viisaudet, kun juuri olet saanut viikon tehtävälistat tehtyä ja voit hyvillä mielin rentoutua ja elää hetkessä). Kumpa itekin muistas nämä stressin alla.
Mulla ihan sama homma, mutta en koe ongelmaksi.
Mitään koneita ei passaa kiitellä, ne kuulee sen ja hajoavat siihen paikkaan ihan piruillessaan.
Tietokoneen langaton hiiri rupesi keljuilemaan eli sammahtelemaan kesken käytön ja vasta eilen latasin sen pariston täyteen. Koetin vääntää patterin kielekettä että sillä olisi enemmän jännitystä paristoa vasten, saa nähdä auttaako vai joko on tämäkin pascana.
Vierailija kirjoitti:
Tietokoneen langaton hiiri rupesi keljuilemaan eli sammahtelemaan kesken käytön ja vasta eilen latasin sen pariston täyteen. Koetin vääntää patterin kielekettä että sillä olisi enemmän jännitystä paristoa vasten, saa nähdä auttaako vai joko on tämäkin pascana.
Auttoi, ei ole hiirestä virrat katoilleet enää.
Ihan normaalia köyhyyttä. Tervetuloa tää on ku ikuista hotel californiaa.
Vierailija kirjoitti:
Nyt sie romahat. Ensin kärsit ja sitte romahat. Tv. Valte
Kuinka juntti pitää olla, että toistaa yli kymmenen vuoden takaisia putousjuttuja?
Minullakin hajosi kaikki samaan aikaa. Pesukone, läppäri ja polkupyörä. 1200 meni uusiin. Just kun saa säästettyä pari tonnia niin kaikki hajoo ja pitää alkaa säästää uudelleen.
Kai nyt jotain voit vielä hajottaa