Onko kukaan täällä koskaan ottanut vuokra-asuntoonsa alivuokralaista
tai kämppäkaveria niin että itse on päävuokralaisena ja tekee kämppiksen/alivuokralaisen kanssa itse sopimuksen?
Haluaisin tästä tietää, mitä asioita pitää muistaa, mitä velvollisuuksia ja vastuita? Miten neliöt jakautuu/jaetaan, jos saadaan kelan asumistukea, miten kela laskee neliöt eri ruokakunnille? Kuka on vastuussa jos esim jotain menee rikki, pelkästään päävuokralainenko, koska hänellä " suora" vuokrasopimus vuokranantajan kanssa?
Entä jos teoriassa kävisi näin, että ottaisin alivuokralaisen, joka yksi päivä pöllisi kamani ja häviäisi taivaan tuuliin. saanko kotivakuutuksesta mitään?
Tarvitsisin kämppistä kun vuokrani on liian suuri (ja asuntokin iso) minun maksettavaksi, enkä ole vielä saanut pienempää kämppää etsimisestä huolimatta. mietityttää vain, jos minun kohdalleni sattuu joku rikollinen... :)
Kommentit (4)
kakkoselle, en usko että vuokranantaja tekee sopimusta, koska jos ottaisin miehen nyt kämppääni, hänet laitettaisiin talonkirjaotteeseen, muttei vuokrasopimukseen.
kolmoselle, niin, noita neliöitä mietin tosissaan, että millä todistaa paljonko neliöitä on meidän ja paljonko alivuokralaisen käytössä.. Että riittääkö vaan neliömäärä sopimuksessa? yhteensä neliöitä on 78, ja huone mihin alivuokralainen muuttaisi on n. 12 nelilötä, plus että käyttää yhteisesti muita huoneita, niin jos hänellä olisi sopimuksessa 21 neliötä ja meillä sitten 57 (silloin neliöt menisivät niin että saisin täyden asumistuen, 2 hklö-> 57 neliötä).. Ja tämä sitten riittää kelalle että mitä me olemme keskenään sopineet ja paperille kirjoittaneet?
Mistä löydät kunnon vuokralaisen, joka samassa elämäntilanteessa kuin sinä. Aikamoista päällekkäin asumista. Jos vuokralaisesi on eri sukupuolta niin on todennäköistä että teistä tehdään avopari ja se on jo eri juttu kuin alivuokralainen ja vaikuttaa kait esimerkiksi työttömyyskorvauksiin ja sosiaalietuuksiin (mm toimeentulotuki).
Kyllä minua vähän pelottaakin, entäs jos jotain sattuu..
Mutta toisaalta, olen itse asunut pari kuukautta toisen ihmisen asunnossa alivuokralaisena, tämä lähti ulkomaille töihin kesäksi. Emme tunteneet mitenkään entuudesta, hän vain luotti (tai sitten ei välittänyt?), käytimme hänen sänkyä, sohvaa, tv;tä, astioita, ruokapöytää, kaikkea! Ihmettelen kyllä nyt kun itse olen vähän samassa tilanteessa, tosin en lähde minnekään vaan asun myös kämpässä, että miten tämä uskalsi meihin luottaa.. Emme edes pitäneet mitään yhteyttä tämän parin kuukauden aikana.. Nyt kuitenkin olen itse paljon kotona.
Etsinkin tietyn tyyppistä ihmistä, ja uskon että tunnen jos sellainen sattuu kohdalle..
Itse asuin ennestään tuntemattoman tytön kanssa puoli vuotta vuokraamassani asunnossa. Vuokrasopimus oli ainoastaan minun nimelläni ja kämppiksen kanssa teimme sitten alivuokrasopimuksen. Asumiskulut puoliksi ja tämä kelpasi myös Kelalle, tilanne oli siis rahan kannalta aivan sama kuin nykyään avomiehen kanssa asuessani, vaikka kämppiksen käytössä oli periaatteessa vähemmän tilaa kuin minulla (makuuhuone vs. olohuone).