Mihin työhön voi päästä jos on ollut 5v pois työelämästä?
En halua kertoa miten tähän on päädytty. Olen opiskellut tuona aikana mutten siis ole ollut kertaakaan edes kesätöissä ja on hankala saada oman alan töitä.
Kommentit (14)
Tule päiväkotiin töihin koska sieltä saa töitä vaikkei ole mitään kokemusta taikka alan koulutusta..😐😶🤤😟😦😣😞😖
Mihin tahansa, mihin saat itsesi myytyä. Työnhaku ei ole mitään muuta kuin itsensä myymistä työnantajille. Sopivasti kun osaa puhua, pääsee minne vain.
Opiskelemalla lähihoitajaksi työllistyt. Lähihoitajan opinnot kestävät 2 vuotta.
Mitä töitä saa, kun on ollut 20 vuotta pois työmarkkinoilta? Vastaus: ei mitään. 5 vuotta? Vaikka mitä, jos työttömyysjaksoilla jaksaa opiskella edes vähän.
Sijaisvanhemmatksi tai yksityiseksi perhepäivähoitajaksi.
Edelleen sanon sen päiväkodin. Sinne vaan hoitaa ihania kulta lapsia.kullan lapsia 😆😅🤣😂😁😁😄🙂
hoitajaksi. ei haittaa vaikka 5 vuodessa unohtaisi vaihtaa neuloja.
Minkä ikäinen olet? Jos olet 60v tai yli,niin kannattaa elellä loppuelämä rauhassa itsellesi,eikä tuhlata sitä kenellekkään vieraalle.
En mä ainakaan pääse mihinkään vaikka työttömyyttä vasta 4v.
Vierailija kirjoitti:
En mä ainakaan pääse mihinkään vaikka työttömyyttä vasta 4v.
100% varmuudella pääset esim. puhelinmyyjäksi.
Vierailija kirjoitti:
En mä ainakaan pääse mihinkään vaikka työttömyyttä vasta 4v.
No se lähihoitaja. Mä oon ollut työttömänä 10v, ei mitään työkokemusta ja mua revitään töihin kesken opintojen jo. Olen kyllä oikeasti kiinnostunut alasta, en mikään päihdeongelmainen joka olisi pakotettu tänne. Lähihoitajaksi hakevienkin kannattaa muistaa, että alalle mahtuu hirveästi paljon muitakin kuin vanhusten peppujen pyyhkijöitä (ei siinä tietenkään mitään pahaa ole). On pulaa esim. meistä kehitysvammaisten ohjaajista, joilla on fyysisesti kevyt ja mukava työ, jos ohjauksesta tykkää ja ei pelkää kehitysvammaisia.
Mihin vain. Todennäköisyys riippuu koulutuksesta, työkokemuksesta ja siitä onko hyvä tyyppi.