Kiusallinen ongelma -- koira haukkuu "tummille"
Muuten käyttäytyy tosi hyvin, on ystävällinen ja häntä heiluu. Mutta kun vastaan tulee "yöntimoja" niin alkaa haukkua ja rähjätä. Onko koiran kouluttajia paikalla? Miten korjata tämä? Koira on saksanpaimenkoira.
Kommentit (15)
Koira aistii agressiivisen ihmisen. Vedä tästä omat johtopäätköset ¯\_()_/¯
Koira pitäisi pennusta lähtien opettaa erilaisiin ihmisiin, mustiin, pyörätuolilla kulkeviin yms.
Sama juttu meillä ja lapsuudessa kaverin koiralla. Tottuu kyllä sitten, mutta musta koira tai tummaihoinen, niin haukkuu valmiiksi. Kasvattaja sanoi että on todella yleistä. Lohduttavaa, että se tummaihoinen ihminen ei tiedä miksi koira haukkuu hänelle.
Mun koira pelkää joitain miehiä. Kaikkia miehiä arastelee aluksi, mutta joitain suorastaan pelkää/vihaa ja muuttuu agressiiviseksi räksyttäjäksi. Kaikki nämä vihatut on ulkoisesti aina aika saman oloisia. Veikkaan, että pentuna on ollut joku tilanne sen tyylisen miehen kanssa, vaikka kukaan meistä ei sitä muistakaan. Ehkä teillä on sama.
Koirat haluaa nähdä silmät ja ne ei erotu yhtä hyvin jos on tumma. Samasta syystä rähjäävät myös tummille koirille. Eivät näe jos toinen katsoo uhkaavasti niin päättelevät että parempi itse vähän rettelöidä ettei se yritä mitään.
Tarkoitin siis että tummaihoinen ei tiedä että koira haukkuu vain hänelle.
Koira tulee viedä piikille koska se on rasisti. Omistajansa opettanut.
Koiran hajuaisti on yliluonnollisen tarkka. Monesti vierasmaalaiset käyttävät mausteita, valkosipulia, suitsukkeita ja hajusteita erilailla kuin suomalaiset. Muutenkin ominaishaju erilainen.
Joskus minunkin nenään ottaa nämä
Meillä oli sama "ongelma". Toinen ryhmä oli juopot, jotka sai silmittömät haukut. Minkäs teet. Koira kyllä tunnistaa jyvät akanoista vai miten se meni..
Vierailija kirjoitti:
Koiran hajuaisti on yliluonnollisen tarkka. Monesti vierasmaalaiset käyttävät mausteita, valkosipulia, suitsukkeita ja hajusteita erilailla kuin suomalaiset. Muutenkin ominaishaju erilainen.
Joskus minunkin nenään ottaa nämä
Mun nenään ottaa tää au de Mam'u ja pahasti. Bussissa usein kauhea döfä höystettynä hiellä.
Meidän kissa murisee parvekkeella ulkomaalaisille, kyllä, murisee..
Kuningatar Elisabethin koirat murisi Putinille niin hän oli tokaissut seurueelle, viisaita eikös..
Muslimeille koira on saastainen eläin ja siksi he pelkäävät koiria. Koira vaistoaa tämän ja haukkuu. Ihan normaalia. Kotikonstein et voi estää tai päästä "ongelmasta" eroon..
Pimeässä pää ei näy yhtä hyvin kuin kalvakka iho. Koira luulee päättömäksi?