Verkostomyynti, pitääkö perustaa yritys?
Onko täällä ketään, joka tietäisi verkostomarkkinoinnista. Esim meikkejä, pesuaineita tai yms. Pitääkö perustaa oma yritys vai maksavatko tuotteiden toimittajat palkaa vai miten toimii? Netistä en löydä tietoa.
Kommentit (5)
En oikein tiedä...provikkaahan ne vm-yritykset yleensä maksaa. En kyllä suosittele, melkoista huijausta. Työtä saa tehdä paljon ja palkka on mitätön ja menee usein työstä aiheutuviin kuluihin. Paljon luvataan, mutta ikävä kyllä lupaukset on katteettomia.
Ei niillä tosiaan siellä pyramidin juurella rikastumaan pääse. Mutta huvikseenkin sitä voi toki tehdä!
Mutta jos tarvitsee y-tunnuksen niin varmaan myöskin täytyy tehdä kirjanpidot yms eli aika työlästä (ja kallista). Mitenhän niissä, joissa ollaan jäseninä; maksaako ne erotuksen palkkana vai miten verotus hoituu?
Toiminimi on ihan kätevä, ja kun voit firman piikkiin laitta nettiyhteydet ja työhuonevähennyksen ja puhelinkuluja, niin et maksa veroakaan niin paljon. Hyvä kirjanpitäjä saa homman näyttämään siltä, ettet tienaa lainkaanm ja ihan laillisesti.
Joku huuteli pyramideja. Tiedoksi, että pyramidijärjestelmä on laiton. Älkää sotkeko sitä verkostoon, jonka osana itsenäinen jälleenmyyjä toimii. Suomen suoramarkkinointiliiton sivuilla näkee kaikki sen jäsenet, ja silloin voi olla varma, että kaikki menee hyvin.
Jos toimit itsenäisenä jälleenmyyjänä (esim. tupperware, herbalife), olet yksityinen elinkeinonharjoittaja, ja sinun pitää hakea y-tunnusta. Jos taas olet jäsen (esim. oriflame, et ole yrittäjä). Katso verohallinnon sivuilta, kohdasta uudet yritykset numero ja soita sinne. Siellä on ihminne, joka osaa neuvoa!