Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teillä karkkipäivä?Paljonko silloin saa karkkia?Miten usein esim vanukasta

Vierailija
24.11.2006 |

jäätelöä, keksiä ja muita? Ja lapsia tarkoitan tietysti.. :)

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanukkaita ym. ostetaan ehkä kerran kuussa. Karkkia on aina kaapissa, mutta niitä syödäään ehkä 3 karkkia 2 päivän välein.



En kannata karkkipäivää. Jos lapsi ei ole edes karkeista kauhean kiinnostunut.



Keksejä menee ehkä 2 kpl, joka kolmas päivä.

Vierailija
2/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sillon saa pienen karkkiaskin + lakun tms. Ikää lapsella 3 vuotta.



vanukkaita joskus ja jouluna, jätskiä kesällä enemmän, talvella satunnaisesti, keksiä lähinnä reissussa tai jos on vieraita

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Karkkipäivä lauantaina, silloin saavat ruoan jälkeen noin 10 karkkia (pastilleja muutaman enempi, kääreellisiä, eli isompia muutaman vähempi.) Tai tikkarin ja 5 karkkia. Ja purkat tietysti viimeikseksi. Taapero saa pienen kasan rusinoita ja purkan.



Vanukkaita meillä ei syödä. Ehkä kerran - kaksi vuodessa teen itse suklaavanukasta. Jäätelöä syödään noin kerran viikkoon ja sen lisäksi leivon usein esim. omenapiirakkaa, muffinseja tai muuta makeaa. Ei kuitenkaan ihan joka päivä. Ehkä joka toinen päivä syödään jotain hyvää.

Vierailija
4/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanukkaita n. kerran viikossa jälkkärinä, jäätelöäkin pari kertaa viikossa jälkkäriksi ja pari kertaa kuussa on aina jotkut juhlat joissa syövät keksiä ja karkkia. Minusta noista tulee lasten sokerikiintiö täyteen ilman karkkipäivääkin.

Vierailija
5/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin saavat esim. poppiksia tai sipsejä ja suklaapatukan sekä 1/3 karkkipussista kukin.



Limsaa on satunnaisesti saunajuomana, ehkä kerran kk:ssa, vanukkaita ei juuri koskaan, ehkä 1-2 kertaa vuodessa. Keksejä ja muita herkkuja saavat syödä kylässä ja silloin kun kotona on vieraita, eli ehkä kerran viikossa. Jätskiä kesällä pari kertaa viikossa, talvella paljon harvemmin. Jätski on usein itsetehtyä.



Lapset 10, 8 ja 5 v.

Vierailija
6/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus laitetaan ruoan jälkeen " suu makeaksi" yhdellä karkilla. Jäätelöä pari kertaa viikossa, kuin myös keksiä. Silloin tällöin " pullakahvit" äidin kanssa. Limsaa 2 krt viikossa saunan jälkeen puoli lasia. Ksylitolipurkkaa päivittäin. Niin ja vanukkaista ei meidän muksu pidä lainkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perjantaisin karkkipäivä, irtokarkkipussi noin 100g lapselle ja äitille 300g, isille myös ; )



Vanukasta noin 2 kertaa viikko, jäätelöä noin 1-2 kertaa viikko. Keksiä saa aina kahvilassa ym eli noin 1-3 kertaa viikko.



Trippimehuja 1-3 kertaa viikko.



Vierailija
8/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja saavat silloin lauantaipussit tai vastaavat, ei kuitenkaan mitään jättipusseja.



Vanukkaita olen viimeisen kuukauden aikana ostanut jokaiselle ehkä noin 5, sitä ennen en muista koska olisin edellisen kerran ostanut.



Keksejä saivat varmaan viimeksi pari kuukautta sitten kun oli esikoisen synttärit.



Jäätelöä joskus, ehkä noin kerran kuussa.



Meillä syödään kyllä jälkkäriks rahkaa, hedelmäsalaattia, pannukakkua yms jolla saa suun makeaksi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mehuja meillä ei juoda juuri lainkaan, pillimehut tosin 2xviikossa saunassa.

Vierailija
10/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun tuntuu että päiväkodissa ja koulussa juhlivat harva se päivä jonkun synttäreitä karkkia puputtamalla. Siksi olenkin pitänyt sellaista linjaa että satunnaisesti syödään kotona. Tunnustan että itse syön ja salaa mutta lasten suhteen pidän tiukkaa linjaa. Eivät osaa edes vaatia paljon kun ovat tottuneet saamaan harvoin ja vähän.

Itse menen paikattavaksi ja kärsin " rangaistukseni" mutta lasteni hampaat haluan pitää kunnossa niin kauan kuin itse pystyn siihen vaikuttamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen kanssa ei vielä ollut tarpeen mutta noin pienet ovat hirveitä herkuttelijoita (niin kun minäkin).



Karkkipäivinä saavat karkkia, eli jokainen saa ehkä 10 irtistä, sen enempää eivät jaksa eivätkä halua, joskus jää osa syömättäkin. Esikoinen tykkää suklaasta mutta pienet ei.



Vanukkaista meidän lapset eivät tykkää eivätkä mistään hiilihappojuomista. Joskus pyytävät keksin, mutta nekään ei ole kovin suosittuja. Popcornit ja sipsit maistuisi, mutta niiden kanssa halutaan kyllä olla varovaisia.



Jätski sen sijaan maistuu kaikille ja jätskejä ihan rehellisyyden nimissä menee kyllä varmana joku 3/viikko. Yleensä joku puikko tai pikkutuutti.

Vierailija
12/12 |
24.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset saa karkkia kodin ulkopuolella harva se viikko (juhlissa, kouluretkillä, isovanhemmilla). Minusta on mukavampi antaa heidän syödä nuo tarjotut karkit ja olla pitämättä mitään karkkipäiviä kuin vaatia että saadut namit pitää säästää lauantaiksi. Kuulostaa kyllä vähän siltä, että aika monille karkkipäivä on päivä jolloin saa aina karkkia - kun taas alkuperäinen idea kai on että karkkipäivä on AINOA päivä jona saa namia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan viisi