Refluksi + palleatyrä
... Onko sinulla myös? Sellainen huonompi kausi on menossa, ällöttää ja ei oikein mikään auta. Krooninen tauti ollut jo vuosia, vuosia. Somac käytössä, se on ollut aivan toimiva tabletti. Palleatyrä oireilee. Yleiset konstit ovat tiedossa, ei ne vain huonoina jaksoina juuri auta. Viisi kiloa olisi hyvä tiputtaa. Oletko huomannut painonpudotuksen auttavan? Onhan toki langanlaihoja refluksikkoja.
Kommentit (7)
Minulla on ollut somac ja se on ollut hyvä lääke. Ilman lääkettä kun ei voi olla, on sen verran on hankala refluksi ja palleatyrä. Itsekin voi tehdä asialle, kuten ruokavalio ja ylös, ulos ja lenkille. Stressi hankaloittaa, pitäs olla mahdollisimman rentoa elämää. Vaikeaa se on välillä, kun luonteenlaatu on murehtija.
Eipä taida monella olla vaivana....
Ehkä vähän auttaa. Mulla kyllä nälkäisenä oleminen vetää olon niin sietämättömäksi ettei onnistu.
Silloin kun refluksi alkoi laihduin alipainoon asti, joten olin tosi tyytyväinen aikoinaan kun pääsin normaalipainoon siitä.
Mulla on palleatyrä, mutta ei refluksia. Pahinta on kipu, silloin joudun ottamaan nexiumin lisäksi kipulääkkeen. Nexium on 40mg, vähempi ei tehoa.
Olen pudottanut painoa 10kg ja vielä 5kg olisi tarkoitus pudottaa. Rasvaiset ja maustetut ruuat ei sovi. Punainen liha, varsinkin jauheliha(nauta10%) sulaa hitaasti. Suosin broileria, kalaa, kasviksia, hedelmiä ja täysjyvää. Rahka ja raejuusto rasvattomina rauhoittaa vatsaa. Aamuisin keitän kaurapuuron jota syön marjojen, hedelmien, sopan ym. kanssa vaihdellen, niin ja kananmunia.
Mitään en voi syödä kerralla isoja määriä.
Kilot kertyny kuitenkin loputtoman herkuttelun myötä, jonka vähentämisen eteen olen tehnyt töitä reilu vuoden.
Painon pudotus on vähentänyt stressiä, joten vatsa voi paremmin.
JennSi kirjoitti:
Eipä taida monella olla vaivana....
Suattaapi olla nii joka toisella suomalaisella
Unohda Somac. Itsellä vain pahensi turvotusta, kun siinä oli laktoosia. Keitetyt vihannekset ja vähärasvainen liha kala ja kana ruokavalion perustaksi ja paljon kävelyä tsi liikuntaa yleensä. Lääkkeistä Acidal tehosi minulla.