Dublinissa tai lähiympäristössä käyneet - vinkkejä näkemiseen ja kokemiseen?
Sunnuntaina lähtö 2 aikuista ja nuoriso 14-18v. Majoitutaan Dublinin keskustassa. Tarkoituksena nähdä myös ympäröiviä seutuja ehkä noin 100km säteellä, vuokra-auto.
Mitä tärppejä irlanninkävijöiltä löytyisi, mitä kannatta nähdä ja kokea?
Kommentit (8)
Guinnes-museo, Trinity college, vanhin pubi (jossain aika ylhäällä kukkulalla, en muista nimeä), Temple Bar -alue, ja yleensäkin Hop on hop off -busseilla kannattaa liikkua, sillä lailla näkee paljon. Vuokra-autolla rannikkoa pitkin etelään. Ja turisti-infosta kannattaa tietysti kysyä lisää. Ihana kaupunki, kivoja ihmisiä. Hyvää lomaa!
Jos autoilette, niin Wicklow vuorille. Ensin rannikkokaupunki Bray ja Powerscourt, Roundstone, Clendalough. Jos haluatte , niin ei niin kaukana oleva Avoca, jossa aikoinaan kuvattiin TV sarja Ballykissangel. Pohjoisessa olis Newgrange, vanhempi kun pyramidit,. Tai lounaassa kauempana vanha Kilkennyn kaupunki.
Junalla Howthiin, pääsee paikallisliikenteen matkakortilla, eli ei tarvitse ostaa omaa lippua. Ihanat maisemat ja kivoja ravintoloita.
Kannattaa tehdä vähän pidempi päiväretki ja käydä Giants Causewaylla. Se on mykistävä luonnonmuodostelma, joka kyllä näyttää siltä kuin joku jättiläinen olisi sen tehnyt. Katso kuvia ensin.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa tehdä vähän pidempi päiväretki ja käydä Giants Causewaylla. Se on mykistävä luonnonmuodostelma, joka kyllä näyttää siltä kuin joku jättiläinen olisi sen tehnyt. Katso kuvia ensin.
Tässä on vielä kuvia https://www.planetware.com/ireland/from-dublin-to-the-giants-causeway-b…
Giants Causeway on aika pitkän ajomatkan päässä, ja kannatttaa ainakin tarkistaa saako vuokra-auton viedä rajan yli. Usein se maksaa extraa
Olut