Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tarvitsisin nyt kokemuksia reilusta sokerin vähentämisestä

Vierailija
09.02.2023 |

Tarkoitan siis että kaikki karkit, pullat ja mässyt pois. Millaisia kokemuksia ja onko paino pudonnut? Onko olo kohentunut jne

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.02.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuoden alusta jätin taas sokerin pois (syön satunnaisesti eineksiä, joissa on sokeria). Paino putosi tammikuun aikana 3 kg, mutta pienensin myös ruoka-annoksia, joten pelkkää sokerin vaikutusta tuo ei ole.

Minun on paljon helpompi olla kokonaan ilman sokeria kuin syödä sitä vain vähän. Kaikki ravitsemusterapeutit eivät suosittele ehdottomuutta, mutta omalla kohdallani se toimii. Viimeistään toukokuussa, kun lähden ulkomaille, lopetan jälleen sokerilakon, jotta voin siellä syödä myös jälkiruokia.(Sokerin lisäksi olen jättänyt pois kaikki muutkin herkut kuten sipsit tai popcornit, mutta niitä nyt en muutenkaan juuri syö.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla