Auttakaa! Jos olisit bussikortti, minne menisit?
Vakavasti ottaen ollaan etsitty pojan bussikorttia ihan kaikkialta kohta tunnin ajan intensiivisesti eikä löydetä... Pieni paniikki huomisesta koulumatkasta jos ei sitä löydetä. Ei paljon naurata. Ehdottakaapa typerimmät paikat mistä ootte jotain löytäneet. Ei ole repussa, takin taskussa eikä takin vuoren sisässä.
Kommentit (18)
Laita paikalliseen puskaradioon viestiä. Ainakin tampereella noita kortteja löytyy päivittäin useita.
Lompakkoon tai eteisen lipastoon. Jos repussa on irroitettava pohja sisällä niin sen alle tai koulukirjojen väliin.
Vessassa, housujen taskussa, portaiden alla (meillä on siellä usein vaikka mitä aarteita), maton alla, pyykkikorissa
Se on varmaan pudonnut bussiin tai pysäkille. Tuskin löytyy enää. Osta sille uusi ja opeta pitämään siitä parempi huoli.
Jääkaappi vetää toisinaan puoleensa mitä ihmeellisimpiä tavaroita. Samoin kuin ne vaivihkaa muodostuvat krääsäkasat pöydän tai lipaston päällä.
Pipokoriin tai hyllynreunalle, joskus kaapin päällekin.
Eteisen lipaston ja seinän välissä
Kouluaikoina kuukausikortti oli tolkuttoman kallis, kerran uusi kortti oli hukassa ja löytyi lopulta roskiksesta.
Matkustaisin bussilla Kangasalle ja sieltä vielä edemmäs maalle. Kaupan kassaltakin voisi kysellä. Laukun sivutaskussa. Ehkä tuolin täytteiden välissä.
Repun, treenikassin vuoren väliin.
Autossa penkin vieressä lattialla.
Sieltä löytyi mun kirjastokortti. Sinne häviää helposti.
Jos se on kodin ulkopuolelle pudonnut, niin aika turha rasti etsiä. Ei kun puhelimeen sovellus ja lippu sillä ostoon.