Pohjavetemme-kansallisvarantomme myyminen sallitaan ulkomaalaisille!
HS tänään: Singaporelainen yrittäjä alkaa myydä Aasiaan pullotettua Salpausselän vettä. Miten tämä on mahdollista? Minä en Suomen kansalaisena tähän ainakaan suostu. Puhdas makea vesi on Suomelle kultaakin kalliimpaa.
Kommentit (16)
En källa (till nyheten) skulle vara välkommen.
Aika monta pulloa saa täyttää ennen kuin vesi loppuu.
Pieni Suomi ei voi alkaa myydä omaa puhdasta vettään Aasialaisille joita on enemmän kuin miljardi!
Juokoot aasialaiset vettä, minä juon sitten kaljaa
Siis Salpauselän pohjavedet on myyty!
Kohta saamme itse ostaa juomavetemme Nestlen tuotteina.
Nigeria myi öljylähteensä monikansallisille yhtiöille mutta Norjan valtio omistaa Norjan öljyvarannot.
Ja Norja on rikas valtio.
Eli suomalaiset myisivät varmasti öljyssä ulkomaisille yrityksille kuten KEMIRA.
Ollaan kyllä tyhmiä.
Ollaan kyllä maailman tyhmimpiä kansoja.
Kohta varmaan myydään metsätkin.
Katainenhan kannatti pohjavesien myymistä
ei tajuu päättäjät vai onko maksettu että vetyyn käytetään meidän puhdasta vettä eli me maksamme veden ja sähkön muut tekevät tilin. hämeenlinnaankin piti veden pullotus TEHDAS TULLA. onneksi mailman suurin autokauppa kaatui ja siitä alkoi tutkimukset jossa tämäkin hanke tuli esiin. TÄYTTÄ KUSETUSTA.
Eihän tuo mitään pohjavettä omista vai lähetteleekö laskuja kaivon omistajille? Miksi ei ole kenenkään suomalaisen kelvannut sitten pullottaa vettä ja myydä Aasiaan.
Menkää te myymään jotain sieltä metsistä Suomeen.
Tälle on pantava stoppi ihan oikeasti. Kuka toimittaja tekisi tästä jutun?